Matriks metalloproteinaz-2 -1306 c/t ve matriks metalloproteinaz-9 -1562 c/t polimorfizimleri ile lenfoid malignensi oluşum riski arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigate the relationship between matrix metalloproteinase-2 -1306 c/t and matrix metalloproteinase-9 -1562 c/t polymorphisms and formation risk of lymphoid malignity
- Tez No: 195052
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ERDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hematolojik maligniteler, lenf nodları ve kemik iliği kökenli hastalıkları kapsar. Hematolojik Malignite gelişiminde pek çok etkenin rol oynadığı gösterilmiştir. Matriks metalloproteinazlar (MMP) çeşitli patolojik ve fizyolojik süreçlerde rol oynayan bir endopeptidaz ailesidir. Bu nedenle, Matriks metalloproteinaz proteinleri ile çeşitli kanserlerin ilişkilerini araştıran çalışmalar yapılmıştır. MMP-2 ve MMP-9 genlerinin ekspresyonlarının hematolojik malignitelerin bazı tiplerinde olası etkileri çalışılmıştır. Bu çalışmadaki amacımız MMP-2 -1306 C/T ve MMP-9 -1562 C/T polimorfizmlerinin lenfoid tip hematolojik maligniteler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışma, 52 Kronik Lenfositik Lösemi (KLL), 20 Hodgkin Lenfoma (HH), 38 Non Hodgkin lenfoma (NHL), 15 Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL), 13 Multipl Miyeloma (MM) hastası ve 110 sağlıklı bireyde yapıldı. MMP-2 -1306 C/T ve MMP-9 -1562 C/T polimorfizmleri Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR- Polimerase chain reaction) ve Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizmi (Restiriction Fragment Lenght Polimorphism-RFLP) yöntemleri ile belirlendi. Bu polimorfizmlerin allel ve genotip sıklığı hastalar ile kontrol grubu arasında karşılaştırıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildiğinde, MMP-2 -1306 C/T ve MMP-9 -1562 C/T polimorfizmilerinin allel frekansları ve genotip dağılımları açısından lenfoid maligniteli hastalar ile kontrol grupları arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir(p>0,05). Sonuçta, hasta sayısının artırılması ve farklı genlere ait polimorfizmlerin de birlikte çalışılması, MMP-2 -1306 C/T ve MMP-9 -1562 C/T polimorfizmlerinin lenfoid maliginteler ile ilişkisinin aydınlatılmasında katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hematological malignities consist of lymph nods and diseases of bone marrow. It has been demonstrated that there are so many factors on the improvement of Hematological Malignity. Marix metalloproteinases (MMP) is a family of endopeptidases which has a role on various pathological and physiological processes. That?s why studies searching for relationships between Matrix metalloproteinase proteins and different types of cancers have been carried out. Possible effects of expressions of MMP-2 and MMP-9 genes on some types of hematological malignities have been studied. Our aim in this study is to investigate the relationship between MMP-2 -1306 C/T and MMP-9 -1562 C/T polymorphisms and hematological malignities of lymphoid type. Study has been carried out on 52 chronic leukemia (KLL), 20 Hodgkin?s lymphoma (HH); 38 Non Hodgkin?s lymphoma (NHL), 15 Akut Lenfoblastic Leukemia(ALL), 13 Multiple Myeloma(MM) and 110 healty individuals. MMP-2 -1306 C/T and MMP-9 -1562 C/T polymorphisms were determined with the methods of Polymerase Chain Reaction (PCR) and Restriction Fragment Lenght Polymorphism (RFLP). Allele and genotype frequency of these polymorphisms were compared between the patients and control group. When obtained data were statistically analyzed, any expressive relationship between the control group and patients with lymphoid malignity in terms of genotype and allele frequency of MMP-2 -1306 C/T and MMP-9 -1562 C/T polymorphisms haven?t observed (p>0,05). In conclusion, it has been believed that increasing the number of patient and studying together polymorphisms belonging to different genes would be able to help to clarify the relationship of MMP-2 -1306 C/T and MMP-9 - 1562 C/T polymorphisms with lymphoid malignities.