Deneysel peritonit oluşturulan ratlarda hıgh mobılıty group box-1 (hmgb-1) ve tümör nekrozis faktör- α (tnf-α) inhibisyonunun gastrointestinal motilite üzerine etkisi
Effect of inhibition of tumor necrosis factor-α (tnf-α) and high mobility group box-1 (hmgb-1) on intestinal motility in rats with peritonitis
- Tez No: 195050
- Danışmanlar: DOÇ. DİNÇER AVLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu deneysel çalısmada, peritonitte gelisen ileusun fizyopatolojisinde inflamasyonun erken medyatörü Tümör Nekrozis Faktör- (TNF-) ve geç medyatörü High Mobility Group Box-1 (HMGB-1)'ın rolü ve bu medyatörlerin inhibisyonunun barsak motilitesi üzerine etkileri arastırılmıstır. Çalısmada her birinde 8 Wistar Albino cinsi eriskin rat içeren 4 grup olusturuldu. Kontrol grubuna laparatomi yapıldı, çekum ligasyonu ve perforasyonu yapılmadan sadece manipulasyon uygulandı. Peritonit grubuna laparatomi yapıldı, çekum ligasyonu ve perforasyonu uygulandı. Etanercept grubuna laparatomi ile çekum ligasyonu ve perforasyonu yapılarak peritonit olusturuldu. Peritonitten 1 ve 4 saat sonra intraperitoneal (i.p.) 8 mg/kg/doz etanercept uygulandı. Etil pirüvat grubuna ise, laparatomi yapılarak çekum ligasyonu ve perforasyonu ile olusturulan peritonitten 12 ve 24 saat sonra i.p. 40 mg/kg/doz etil pirüvat uygulandı. Ratlardan 36 saat sonra alınan ileum örneklerinde biyokimyasal incelemelerle doku malondialdehit (MDA) ve myeloperoksidaz (MPO) düzeyleri, kan örneklerinde TNF- düzeyleri ölçüldü. Histopatolojik incelemelerde ısık mikroskobu ile ileum duvarındaki hasar, Chiu skorlaması ve semikantitatif skorlama ile degerlendirildi. Organ banyosu ile ileumun elektriksel uyarı, potasyum klorür (KCl) ve karbakole (CCh) verdigi kasılma yanıtları incelendi. Peritonitle artan serum TNF- düzeylerinin etanercept grubunda, doku MDA ve MPO seviyelerinin hem etanercept hem de etil pirüvat gruplarında önemli ölçüde azaldıgı saptandı. Isık mikroskopik kesitlerde peritonit grubunda epitelde ileri derecede kalkmalar, yer yer soyulma, lamina propriada konjesyon, serozada nötrofil infiltrasyonu izlenirken etanercept ve etil pirüvat gruplarında peritonitin neden oldugu histopatolojik degisikliklerin anlamlı sekilde azaldıgı tespit edildi. Organ banyosunda ileal dokulara elektriksel uyarı verildiginde etanercept grubunda kasılma yanıtlarının güçlendigi görüldü. Yüksek doz KCl'e verilen kasılma yanıtlarının etil pirüvat grubunda, kümülatif CCh uygulamasına verilen kasılma yanıtlarının ise etanercept grubunda düzeldigi izlendi. Bu çalısma peritonitte ortaya çıkan barsak doku hasarı ve barsak motilite degisikliklerinde TNF- ve HMGB-1'ın farklı mekanizmalar üzerinden etkili oldugunu göstermektedir. Bu sitokinlerin inhibe edilmesi ile intestinal hasarın düzelmesi ve bozulan barsak motilitesinin iyilesmesinin hangi yolaklar üzerinden oldugu ve hangi mekanizmaların etkili oldugunun kesinlesebilmesi için daha çok sayıda deneysel ve klinik çalısmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the role of tumor necrosis factor- (TNF-) that is early mediator of inflammation and high mobility group box-1 (HMGB-1) that is late mediator of inflammation has been investigated in physiopathology of the ileus and affect of inhibition of these mediators on intestinal motility. Thirty-two adult Wistar Albino rats divided randomly into four groups (n=8 in each group): Contol group (laparatomy and manuplation of the small intestine), peritonitis group [(laparatomy and cecal ligation and puncture (CLP)], etanercept group [1 and 4 hours after CLP plus intraperitoneal (i.p.) 8 mg/kg/dose etanercept] and ethyl pyruvate group (12 and 24 hours after CLP plus i.p. 40 mg/kg/dose ethyl pyruvate). Thirty-six hours after CLP, tissue malondialdehyde (MDA) and myeloperoxidase (MPO) levels in ileum samples and blood TNF- levels measured with biochemical studies. In ileum samples, the degree of hystopathological changes was graded semi quantitatively using the histological injury scale previously defined by Chiu et al. and semi quantitative new scale. Contractility answers of ileum to electrical field stimulation, KCl and CCh evaluated with organ bath. Blood TNF- levels elevated in peritonitis group and reduce in etanercept group. Tissue MDA and MPO levels were reduce in both of etanercept and ethyl pyruvate groups. In hystopathological evaluation with light microscope, extension of the subepithelial space with moderate lifting of the epithelial layer from the lamina propria, massive epithelial lifting down the sides of villi and congestion in lamina propria noticed in peritonitis group. These hystopathological changes were significantly reduced in both of etanercept and ethyl pyruvate groups. In organ baths, the contractility answers of ileum were induced to electrical field stimulation and improve to cumulative CCh in etanercept group and improve to high doses of KCl in ethyl pyruvate group. It has been shawn that TNF- and HMGB-1 causes intestinal injury and contractility in the peritonitis by different ways. More experimental and clinical studies are needed to explain exact pathways and mechanisms which result improvement of intestinal injury and motility with the inhibition of these cytokines.