İntestinal metaplazili hastalarda bcl-2 ve cox-2 apoptozis belirteçlerinin doku düzeyinde ekspresyonu, apoptozis ve proliferasyonunun değerlendirilmesi
The evaluation of tissue expression of apoptotic markers bcl-2 and cox-2, apoptosis and proliferation in patients with intestinal metaplasia
  1. Tez No: 195063
  2. Yazar: GÜLBANU CANBALOĞLU ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KANDİLCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
intestinal metaplazi gastrik mukozanın ince bagırsak mukozasına benzerlik gösteren epitel ile yer degistirmesidir. Jass ve Filipe `ye göre komplet (Tip I) ve inkomplet (Tip II ve Tip III) olarak sınıflandırılır. intestinal metaplazili hastalarda olmayanlara göre mide kanseri riski 10 kat artmıstır. Apoptozis, programlı hücre ölümü olarak tanımlanmaktadır. Çalısmamızda intestinal metaplazili hastalarda kronik aktif gastrit ve normal mide mukozası olan hastalarla karsılastırıldıgında apoptoziste artıs saptanmamıstır. Ki67, proliferasyonu degerlendirmek için kullanılan bir belirteçtir. Çalısmamızda Ki67 boyaması ile intestinal metaplazili hastalarda kronik aktif gastritli hastalarla karsılastırıldıgında istatistiksel anlamlı derecede artmıs proliferasyon saptanmıstır. Bcl-2 antiapoptotik bir protoonkogendir, asırı üretilmesi klasik apoptotik uyarılara ragmen hücre yasam süresini uzatır. Çalısmamızda intestinal metaplazili hastalarda Bcl-2 ekspresyon artısı saptanmamıstır. Cox-2, mide mukozasında arasidonik asidten prostoglandin ve diger eikasonoidlerin sentezini saglayan anahtar enzimdir. Çalısmamızda intestinal metaplazili hastalarda Cox-2 ekspresyon sıklıgı ve siddeti kronik aktif gastritli hastalarla karsılastırıldıgında istatistiksel anlamlı derecede yüksek saptanmıstır. Sonuç olarak çalısmamızda intestinal metaplazili hastalarda kronik aktif gastriti ve normal mide mukozası olan hastalarla karsılastırıldıgında Ki67 ve Cox-2 ekspresyonunda artıs oldugu ancak apoptoziste ve Bcl-2 ekspresyonunda farklılık olmadıgı saptanmıstır. Proliferasyondaki artısa ragmen apoptozisin degismemesi ve antiapoptotik etkili Cox-2 ekspresyonu artısının midede karsinogenezi uyardıgı düsünülmüstür.
Özet (Çeviri)
Intestinal metaplasia (IM) is the replacement of gastric mucosa with epithelium that resembles the mucosa of the small intestine. It is classified as complete (Type I) and incomplete (Type II and Type III) according to Jass and Filipe. The risk of gastric cancer is incrased ten fold in patients with intestinal metaplasia. Apoptosis is defined as programmed cell death. In our study, an increase in apoptosis was not observed in patients with IM when compared to patients with chronic active gastritis or normal gastric mucosa. Ki-67 is a marker of proliferation. We demonstrated a statistically significant increase in proliferation with Ki-67 staining in patients with IM when compared to chronic active gastritis. Bcl-2 is an antiapoptotic protooncogene, the overproduction of which results in prolonged cell life span despite apoptotic stimuli. We did not observe an increase in Bcl-2 expression in patients with IM. Cox-2 is the key enzyme that catalyses the synthesis of prostoglandins and other eicasanoids from arachidonic acid. We found that the frequency and magnitude of Cox-2 expression is statistically significantly higher in patients with IM when compared to patients with chronic active gastritis. As a conclusion, we found that the expressions of Ki-67 and Cox-2 are increased in patients with IM when compared to patients with chronic active gastritis and normal mucosa. On the other hand, there is no significant difference in apoptosis and Bcl-2 expression. We hypothesized that constant apoptosis despite increase in proliferation and the increase of antiapoptotic Cox-2 expression may stimulate gastric carcinogenesis.