Şizofreni hastalarında anksiyete bozukluğu komorbiditesi ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Quality of life in schizophrenia: the impact of comorbid anxiety disorders
- Tez No: 195103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ALTINDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Klinik ve epidemiyolojik çalışmalarda şizofreni hastalarında %60'lara varan sıklıkta anksiyete bozuklukluğu komorbiditesi bildirilmiştir. Bu hastalarda yaşam kalitesinin anksiyete belirtilerinden şizofreninin diğer belirtilerine göre daha fazla etkilendiği gösterilmiştir. Bu çalışmanın amaçları şizofreni hastalarında yaşamboyu komorbid anksiyete bozukluğu yaygınlığını saptamak ve komorbid anksiyete bozukluğu olan ve olmayan hastaları yaşam kalitesi yönünden karşılaştırmaktır. Çalışmaya alınan hastaların klinik özellikleri ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla SCID-I-CV Anksiyete Bozuklukları Modulü, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (WHOQOL-BREF-TR), Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HARS) ve Global İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (GAF) kullanıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 11.5 versiyonu kullanıldı. Gruplar arası farklılıklar normal ve normal olmayan dağılıma sahip sürekli değişkenler için sırasıyla t-testi ve Mann- Whitney U-testi; kategorik değişkenler için ki-kare testi ile sınandı. 82 kişilik örneklemden, 55 (%67.1) hasta en az 1 yaşamboyu komorbid anksiyete bozukluğu tanısı aldı. En sık konulan anksiyete bozukluğu tanıları obsesif-ompulsif bozukluk (OKB- %39.0, n=32) ve sosyal fobi (%13.4, n=11) idi. Bu çalışma komorbid anksiyete bozukluklarının şizofreni hastalarında göreceli olarak yaygın olduğunu ve şizofreni hastalarında yaşam kalitesinin majör bir belirleyicisi olmadığını öne sürmektedir. Bu konuda daha genel bir bakış açısına sahip olabilmek, daha kesin yargılara varabilmek için daha büyük ölçekli klinik ve epidemiyolojik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the prevalence of lifetime anxiety disorders in a sample of clinically stable outpatients with schizophrenia and to compare the quality of life of patients with and without comorbid anxiety disorders. Eighty-two outpatients diagnosed with schizophrenia were recruited for the study. They were assessed by means of the Structured Clinical Interview for DSM-IV axis I Disorders-Clinician Version (SCID-ICV), Anxiety Disorder Module, Quality of Life Scale-Brief Form in Turkish (WHOQOLBREF- TR), the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), the Hamilton Anxiety Rating Scale (HARS), and the Global Assessment of Functioning Scale (GAF). Fifty-five (67.1%) were diagnosed with at least 1 lifetime comorbid anxiety disorder. The most common anxiety disorder was OCD (39.0%), followed by social phobia (13.4%). Schizophrenia patients with comorbid anxiety disorders did not differ from those without any comorbid anxiety disorder regarding all domains of quality of life. Our results indicate that comorbid anxiety disorders had not a significant effect on quality of life in patients with schizophrenia. Future large-scaled prospective clinical and epidemiological studies are required for a more general view on the subject.