Preeklampik gebelerde vasküler endotelyal büyüme faktörü ve solubl fms benzeri tirozin kinaz ? 1 düzeyleri ve bunların birbirleri ile olan ilişkileri.
The levels and the relationships of vascular endothelial growth factor and soluble fms-like tyrosine kinase-1 in the preeclamptic pregnancies
  1. Tez No: 195102
  2. Yazar: NECDET ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TUNCAY ÖZGÜNEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETPreeklampik Gebelerde Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü Ve Solubl Fms Benzeri Tirozin Kinaz ? 1 Düzeyleri Ve Bunların Birbirleri İle Olan İlişkileri.Amaç:Bu çalışmanın amacı, preeklampsi patogenezinde vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve solubl fms benzeri tirozin kinaz-1 (sFlt-1)'in rollerini ortaya koymak olup bu amaçla biz plazma VEGF ve sFlt-1 düzeylerini ve bunların birbirleri ile olan ilişkilerini değerlendirdik.Gereç Ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Perinatoloji Kliniğine 01.09.2006?01.09.2007 tarihleri arasında başvuran 60 preeklamptik gebe çalışmaya alındı. Aynı gebelik haftasındaki 60 normotansif gebe de kontrol grubu olarak alındı. VEGF ve sFlt?1 düzeyleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü.Sonuçlar: Preeklamptik gebelerde kontrol grubu ile karşılaştırıldığında plazma serbest VEGF düzeyleri belirgin olarak düşüktü (4?11 pg/ml'ye karşılık 9?24 pg/ml; p=0,002;
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Levels And The Relationships Of Vascular Endothelial Growth Factor And Soluble Fms-Like Tyrosine Kinase-1 In The Preeclamptic PregnanciesObjective:The aim of this study is to evaluate the role of vascular endothelial growth factor (VEGF) and soluble fms-like tyrosine kinase?1 (sFlt?1) in the pathogenesis of preeclampsia, so that we measured the plasma concentrations of free VEGF and sFlt?1 and determined their relationships.Materials And Methods: 60 pregnant women with preeclampsia, attending to the perinatology clinics of the gynecology and obstetrics department of the medicine faculty of Çukurova University between September 1st 2006 and September 1st 2007, were taken into the study. These preeclamptic patients were matched for gestational age with 60 normotensive pregnant women. VEGF and sFlt?1 concentrations were measured with enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) .Results: Preeclamptic patients demonstrated significantly lower plasma concentrations of free VEGF (3?11 pg/ml vs 9?24 pg/ml; p=0.002,