Şizofrenide sosyal anksiyete bozukluğu komorbiditesi
The social anxiety disorder comorbidity in schizophrenia
- Tez No: 271686
- Danışmanlar: UZMAN OYA GÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, şizofreni hastalarında sosyal anksiyete bozukluğu eştanısı ile sosyodemografik, hastalık ve klinik belirtilere ait bazı değişkenler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmaya Ocak 2010 - Mart 2010 tarihleri arasında, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikotik Bozukluklar Tedavi Eğitim ve Araştırma Merkezi tarafından takip edilen, DSM IV-TR kriterlerine göre şizofreni tanısı alan 102 hasta dahil edilmiştir. Çalısmaya alınan hastalar için yaş aralığı 18-64 olarak belirlenmiş, çalışma sırasında özbildirim ölçekleri uygulanacağından en az ilkokul mezunu olma şartı aranmıştır. Çalışmaya katılan hastaların hepsinden sözlü ve yazılı onayları alınmıştır.Çalışmaya alınan hasta grubunun 20-53 arasında yaş dağılımı gösterdiği, medeni durum dağılımı açısından değerlendirildiğinde; bekar olanların sayısının 85 (% 83,3) ile çoğunlukta olduğu, eğitim yılı açısından değerlendirildiğinde, ilköğrenim mezunu hasta sayısının % 31,4 ile çoğunlukta olduğu saptanmıştır.Sosyal anksiyete komorbiditesi farklı literatürlerde %13,3 ile %36,3 arasında değişen oranlarda saptanmıştır. Olgularımızın %21,6' da(n:22) sosyal anksiyete boukluğu eştanısı elde edilmiştir. Çalışmamızda sosyal anksiyete eş tanısı olan hastaların olmayanlara kıyasla daha depresif olduğu, yaşam kalitelerinin daha kötü olduğu, intihar düşüncelerinin daha fazla olduğu dikkat çekiciydi. Olguların son 1 yılda aldıkları tedaviler incelendiğinde sosyal fobi görülen olgularda atipik antipsikotik+antidepresan ve kombine antipsikotik+antidepresan kullanma oranlarında anlamlı yükseklik saptanmıştır. Çalışmamızda sosyal fobi eştanısı alan hastaların almayanlara kıyasla içgörülerinin daha iyi olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak şizofrenide klinik gidiş ve tedavide sosyal anksiyete bozukluğunun önemini vurgulamakta, tedavi yaklaşımlarında yeni arayışları gündeme getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to search the correlation of comorbid social anxiety disorder, several variables including sociodemographic features and clinical findings in patients with schizophrenia. From January 2010 to March 2010, DSM-IV TR diagnosed 102 schizophrenic patients that were being followed in Psychotic Disorders Unit in Bakırköy Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery. The patients? age ranged between 18 and 64 years. As we planned to apply several self-rated scales, illiteracy was one of the exclusion criteria, and patients have given informed consent orally aimed to explore.Recruited patients? age ranged between 20 and 53 years. With respect to marital status, the majority (n=85) were single corresponding to a percentage of 83%. With respect to education level, the majority (n=34) were the ones that gratuated from primary school (% 31,4).The comorbidity of social anxiety in schizophrenia was determined between 13,3% and 36,3% in several publications. In our study social anxiety comorbidity was 21,6%. We found that the patients with social anxiety were more depressive, had lower overall quality of life and they had more suicidal ideas than the patients without social anxiety.When we focused on the treatment of the patients for this year , we found that the patients with social anxiety comorbidity were using atypical antipsychotics+antidepressants and combined antipsychotics+antidepressants higher than the other groups.In this study , the patients with social anxiety comorbidity had better insight than the patients without social anxiety.We conclude that social anxiety disorder is important feature of schizophrenia effecting various aspects of the disease and needs to be further investigated for phenomenologic clearity.