Migren başağrısı önleyici tedavisinde anjiotensin reseptör blokeri kandesartan ile beta-bloker metaprololün etkinliğinin karşılaştırılması
Efficacy of angiotensin receptor blocker candesartan and beta-blocker metoprolol on migraine headache.
- Tez No: 195108
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYSUN EROĞLU ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Nöroloji, Cardiology, Neurology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalısmada beta adrenerjik reseptör blokeri Metoprolol ve Anjiotensin II reseptör blokeri Kandesartan'ın migren ataklarının sıklık ve siddeti üzerine etkileri karsılastırılmıstır. International Headache Socitey (IHS) tanı kriterlerine göre auralı ve aurasız migren tanısı alan, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Tıp Fakültesi Hastanesi, Nöroloji polikliniginden takipli 50 hasta çalısmaya alındı. Hastalar cinsiyet, yas ve agrı özellikleri birbirine benzer 2 gruba ayrıldı. Bir gruba 16mg/gün kandesartan, diger gruba ise 50mg/gün metoprolol atak önleyici tedavi olarak verildi. Tüm hastalar basagrısı günceleri ile birinci, üçüncü ve altıncı aylarda olmak üzere düzenli takibe alındı. Migren atak sıklıgı, siddeti (Visuel analog scala ?VAS- degeri), atak süresi degerleri ve ortaya çıkan yan etkiler etkinligin degerlendirilmesinde kullanıldı. ki grup demografik ve basagrısı özellikleri açısından istatistiksel olarak benzerdi. Her iki grubun da birinci ay, üçüncü ay ve altıncı aydaki ortalama migren atak sıklık, siddet ve süresi tedavi baslanmadan önceki degerleri ile karsılastırıldıgında anlamlı olarak düsük bulundu. Altıncı ayda atak sıklıgı ve atak süresi degerleri baslangıç degerlerinden %50 ve daha fazla oranda düsüs gösteren hastaların oranı her iki grupta da %52,4 olarak saptandı. Her iki grupta da yan etkiler nedeniyle 4 er hasta çalısmayı bıraktı. ki grubun altıncı ay atak sıklık, süre ve siddet ortalama degerlerinde istatistiksel farklılık saptanmadı. Bu çalısmada Anjiotensin II reseptör blokeri olan Kandesartan'ın migren önleyici tedavisinde ilk seçenek ilaçlardan olan Metoprolol ile etkinlik ve yan etkiler açısından benzer oldugu saptanmıstır. Beta bloker kullanımının sakıncalı oldugu, komorbid akciger, kardiak yada psikiyatrik hastalıgı olan migren hastalarında kandesartan etkin, güvenli ve tolerabilitesi yüksek yeni bir seçenek olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to compare the preventive effect of two drugs; metoprolol and candesartan on the frequency and intensity of migraine attacks. 50 patients diagnosed as migraine with or without aura according to IHS (International Headache Society) criteria in outpatient clinic of Neurology Department of Zonguldak Karaelmas University, Faculty of Medicine were enrolled into study. Patients were divided into two groups (25 each) similar in gender, age, and pain characteristics. In one group candesartan 16mg daily, and in the second group metoprolol 50mg daily were chosen as the preventive drugs. All patients were followed-up regularly with their headache diaries on the first, thirth and sixth months of therapy. Efficacy measures included frequency, intensity, duration, and adverse events. Frequency, intensity (VASVisual Analog Scale) and duration of migraine attacks were found significantly lower on the first, third and sixth month follow-up examinations than pretreatment examinations in candesartan and metoprolol groups. Ratio of the patients with 50% or lower attack frequency and duration compared with the pretreatment scores were 52.4% in the two groups. 4 patients dropped out of the study because of adverse events in each group. No statistical difference was found on the sixth month headache frequency, duration and intensity scores of the two groups. This study demonstrates that Candesartan an Angiotensin II reseptor blocker is effective and reasonably well tolerated as the first line drug metoprolol when used for the preventive treatment of migraine. In migraine patients with comorbid bronchial, kardiak or psychiatric disease that does not allow to use beta blockers, candesartan is a new effective, safe and well tolerated alternative therapy.