Metabolik sendromlu hastalarda oksidatif hasar belirteçlerinin ve ısı şok protein 70'in değerlendirilmesi
The evalution of oxidative damage markers and heat shock protein 70 in metabolic syndrome
- Tez No: 195111
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERAH ARMUTCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Metabolik sendrom, birden fazla kardiyovasküler risk faktörünün kümelendigi hastalıklar grubudur ve metabolik sendromun baslıca bilesenleri hiperglisemi, hiper tansiyon, viseral obezite, hipertrigl iseridemi ve düsük HDL kolesterol olarak sıralanı r. Oksidatif stres; ateroskleroz, diabet, hipertrigliser idemi, obezite gibi metabolik sendromda tanımlanan risk faktörlerinin patogenezinde önemli bir oynamaktadı r. Biz bu tez çalısmasında oksidatif hasarın ve ısı sok proteinlerinden HSP70' in metabol ik sendrom patogenezindeki olası rolünü incelemeyi amaçladık. Metabolik sendrom tanısı almıs 36 hasta ve kont rol grubu olarak 33 sagl ıklı eriskin bu amaçla çalısmaya alındı. Hasta ve kont rol grubu serumlarında lipid peroksidasyon göstergesi olan malondialdehi t , ksantin oksidaz, ürik asit, protein karbonil düzeyleri ile süperoksit dismutaz, katalaz aktiviteleri ve HSP70 düzeyleri ölçüldü. Hasta grubunda serum malondialdehit, karbonil protein, ürik asit düzeyleri ve ksantin oksidaz aktivites i kont rol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Hasta grubu serum süperoksit dismutaz, katalaz enzim aktivi teleri ve HSP70 düzeyleri kont rol grubuna göre anlamlı derecede düsüktü. Bu sonuçlar metabolik sendrom patogenezinde oksidatif stres ile lipid.peroksidasyonunun rolü olabilecegini ve buna baglı olarak ant ioksidan savunma sisteminde ve HSP70 düzeyinde anlamlı degisiklikler olustugunu düsündürmektedi r.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is a cluster of cardiovascular risk factors and essential components of metabolic syndrome are hyperglycemia, hypertension, visceral obesity, hypert ryglyceridemia and low HDL cholesterol. Oxidative stress play criticial roles in the pathogenesis of metabolic syndrome risk factors such as atherosclerosis, diabetes, hypert ryglyceridemia and obesity. In this study, we aimed to investigate the role of oxidative damage, antioxidant system and heat shock protein 70 (HSP70) in the pathogenesis of metabolic syndrome. Thi rty-six patients with the diagnosis of metabolic syndrome and thirty-three healthy group were taken to the study for this aim. The levels of malondialdehyde, protein carbonyl, uric acid, HSP70 and the activities of xanthine oxidase, superoxide dismutase and catalase were measured in the serum of patients and control subjects. The mean serum malondialdehyde, protein carbonyl, uric acid and the activi ty of xanthine oxidase were signif icantly higher in patients serum than the control group. The mean value of superoxide dismutase, catalase activities and HSP70 were significantly lower in patients serum. These results suggest that oxidative stress and lipid peroxidation may have roles in the pathogenesis of metabolic syndrome, therefore significant alterations may occur in the antioxidant defence system and HSP70.