Guillain barre sendromlu hastalarda oksidatif stresin değerlendirilmesi, IVIG/plazmaferez tedavileri sonrası oksidatif stres belirteçlerinin değişimi ve bu değişimin klinik skorlar ile ilişkisi
The evaluation of oxidative stress in patients with guillain-barré syndrome, changes in oxidative stress markers after IVIG/plasmapheresis treatments, and the relationship of these changes with clinical scores
- Tez No: 924831
- Danışmanlar: PROF. GÖNÜL VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Guillain Barre Sendromunun (GBS) etiyolojisi tam olarak açıklanamasa da enfeksiyonlar, aşılar, ameliyatlar ve hamilelik gibi durumlar anormal immünolojik tepkiyi tetikleyebilir ve bu da miyelin kılıflarının ve/veya aksonlarının dejenerasyonuna neden olur. İnflamatuar ve otoimmün aracılı doku hasarı hücresel metabolizmayı bozabilen ve hücre ölümüne yol açabilen reaktif oksijen moleküllerinin üretiminin artmasına neden olabilir. Başlatıcı sebep ne olursa olsun oksidatif strese yol açtığında ortama salınan reaktif radikaller intrasellüler metabolizma ürünlerini bozarak akson demiyelinizasyonuna ve akson dejenerasyonuna yol açar. Vücuttaki oksidatif stresi göstermek için kullanılan çeşitli parametreler vardır. Bu parametrelerden bir kısmı oksidan bir kısmı ise antioksidandır. Yaptığımız çalışmada GBS'li hastalarda oksidatif stres belirteci olan bazı biyomoleküllerin (tiyol disülfid (R-SH/-S-S), IMA, SOD) düzeyine bakıp, sağlıklı bireyler ile karşılaştırarak hastalığın patofizyolojisine ışık tutmayı, uygulanan IVIG/Plazmaferez tedavilerinin oksidatif status üzerine etkisini ve klinik iyileşme ile oksidatif stres arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji Servisi ve Yoğun Bakımlarında yatarak takip edilen 36 GBS'li hasta dahil edildi. Hasta grubu 18-85 yaş aralığında GBS tanısı alan, araştırmaya katılmayı kabul eden kişilerden oluşturuldu. Kontrol grubu ise yaş ve cinsiyet olarak hasta grubu ile uyumlu yazılı olarak rızaları alınmış 34 gönüllü sağlıklı birey ile oluşturuldu. Hastaların başlangıçta fizik muayeneleri ve ölçek değerlendirmeleri (MRC-Medical Research Council-) yapıldı. Hastaların tedavi sonrası (IVIG / Plazmaferez) ve 1. ayda nörolojik muayeneleri tekrar yapıldı ve MRC skoru tekrar hesaplandı. Hasta grubundan (tedaviden önce, sonra ve 1. ayda) ve kontrol grubunu oluşturan sağlıklı bireylerden kan örnekleri toplanıp santrifüj edildi, serumları ayrıldı ve istenen numune sayısına ulaşana kadar -80 derecede saklandı. İstenen numune sayısına ulaşılınca kanda nativ tiyol (-SH), disülfid (-S-S), total tiyol (-SH+-S-S), IMA, SOD düzeylerine bakıldı. Ayrıca tiyol homeostazı değerlendirilirken bizim için değerli disülfid/nativ tiyol (-S-S/-SH) x100, disülfid/total tiyol (-S-S/-SH+-S-S) x100, nativ tiyol/total tiyol (-SH/-SH+-S-S) x100 oranları hesaplandı. Bulgular: Hastaların %72,2'sine IVIG tedavisi uygulanırken %16,7'sine plazmaferez, %11,1'ine IVIG ve plazmaferez kombine tedavisi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Although the etiology of Guillain Barre Syndrome (GBS) is not fully understood, conditions such as infections, vaccinations, surgeries, and pregnancy can trigger abnormal immunological responses, leading to the degeneration of myelin sheaths and/or axons. Inflammatory and autoimmune-mediated tissue damage can result in the increased production of reactive oxygen species (ROS), which may disrupt cellular metabolism and lead to cell death. Regardless of the initiating cause, when oxidative stress occurs, reactive radicals released into the environment impair intracellular metabolic products, ultimately causing axonal demyelination and degeneration. Various parameters are used to indicate oxidative stress in the body, some of which are oxidants while others are antioxidants. In our study, we aimed to shed light on the pathophysiology of GBS by examining the levels of specific oxidative stress biomarkers thiol/disulfide (R-SH/-S-S), ischemia-modified albumin (IMA), and superoxide dismutase (SOD) in patients with GBS and comparing them to healthy individuals. Additionally, we sought to investigate the effects of IVIG plasmapheresis treatments on oxidative status and explore the relationship between clinical recovery and oxidative stress. Materials and Methods: The study included 36 patients with GBS who were hospitalized and monitored at the Neurology Department and Intensive Care Units of Ankara City Hospital. The patient group consisted of individuals aged between 18 and 85 who were diagnosed with GBS and agreed to participate in the research. The control group comprised 34 healthy volunteers, matched to the patient group in terms of age and gender, who provided written informed consent. At the beginning of the study, patients underwent physical examinations and scale assessments (Medical Research Council, MRC). Neurological examinations and MRC scores were reassessed after treatment (IVIG/plasmapheresis) and at the first-month follow-up. Blood samples were collected from the patient group (before treatment, after treatment, and at the first-month follow-up) and from the control group of healthy individuals. The samples were centrifuged, and their sera were separated and stored at -80°C until the required number of samples was reached. Once sufficient samples were available, analyses were conducted to measure serum native thiol (-SH), disulfide (-S-S), total thiol (-SH+-S-S), ischemia-modified albumin (IMA), and superoxide dismutase (SOD) levels. Additionally, thiol homeostasis was evaluated using key ratios of interest: disulfide/native thiol (-S-S/-SH) × 100, disulfide/total thiol (-S-S/-SH+-S-S) × 100, and native thiol/total thiol (-SH/-SH+-S-S) × 100. Results: IVIG treatment was administered to 72.2% of the patients, plasmapheresis to 16.7%, and a combination of IVIG and plasmapheresis to 11.1%.