Renal arter stenozu derecesi ile serum ürik asit düzeyleri arasındaki ilişki
The association between serum uric acid levels and renal artery stenosis degree
- Tez No: 195110
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EYÜP KÜLAH
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalısmada renovasküler hipertansiyon ön tanısı ile selektif renal arteriografisi yapılan hastalarda renal arter stenozu (RAS) derecesi ile serum ürik asit düzeyleri arasındaki iliski incelenerek, serum ürik asitin RAS' ın erken tespitinde bir belirleyici olarak kullanılıp kullanılamayacagını arastırdık. Bilinen RAS tanısı olan, 20 gr/gün den daha fazla alkol kullanan, gut tanısı bulunan, malignitesi olanlar, agır malnütrisyonlular, hipotiroidi veya hipertiroidisi bulunan, allopürinol kullanan, tiazid grubu diüretik ve/veya beta bloker grubu antihipertansif tedavisi alan, kalp yetmezligi (NYHA Fonksiyonel sınıf III ve IV), vücut yüzey alanı >40 kg/m2 olanlar, bilinen diabetes mellitusu bulunan olgular, gebelik, otoimmün hastalık, siroz, fibromusküler displazi tespit edilenler çalısmaya alınmamıstır. Çalısmaya 125 (Kadın/Erkek 70/55 yas ort: 58.94 ± 0.99 yıl, hipertansiyon süresi 9.69 ± 0.8 yıl) hipertansiyonu bulunan hasta alınmıstır. Anjiyografisi yapıldıktan sonra hastalar RAS olan (grup 1, n=60, yas ort: 60.93 ± 1.49) ve olmayan (grup 2, n=65, yas ort: 57.35 ± 1.24) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup 2 kontrol grubu olarak alındı. RAS tespit edilen hastalar renal arteriografide saptanan stenozun derecesine göre ikiye ayrıldı. Darlıgı %50'den az olanlar grup 1a (n=30, ), %50'den fazla olanlar grup 1b (n=30) yi olusturdu.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated whether serum uric acid levels can be used as a predictor for the early diagnosis of RAS by observing the association between serum uric acid levels and renal artery stenosis degree in the patients with the initial diagnosis of renovasculary hypertension of whom selectively renal arteriography was done. Patients with existing RAS diagnosis, alcohol consumption >20 g/day, gout, malignancies, malnutrition, hypothyroidism or hyperthyroidism, patients on allopurinol prescription or already being treated with thiazide diuretics and/or beta blockers, heart failure (NYHA functional class stage III or IV), body mass index >40 kg/m2, diabetes mellitus, pregnant, autoimmune disease, cirrhosis and fibromuscular dysplasia were excluded from the study. 125 patients (female/male: 70/55, mean age 58.94 ± 0.99 years, hypertension duration 9.69 ± 0.8 years) were in the study group. Following the angiography, patients were randomized into two groups as RAS (group 1, n=60, mean age: 60.93 ± 1.49) and without RAS (group 2, n=65, mean age: 57.35 ± 1.24) respectively. Group 2 was accepted as control group. Patients established RAS were classified into two groups according to the degree of stenosis in renal arteriography. Stenosis with less than 50% constituted group 1a and more than 50% group 1b.