Juvenil miyoklonik epilepsi hastalarında kişilik özellikleri ve yürütücü fonksiyonların klinik ölçekler kullanılarak saptanması
Determining personality traits and executive functions of juvenile myoclonic epilepsy patients by using clinical scales
- Tez No: 449091
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE AĞAN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bir jeneralize epilepsi sendromu olarak bilinen Juvenil Miyoklonik Epilepsi ile ilgili elektrofizyolojik, nöropsikolojik ve nörogörüntüleme ile yapılan bazı çalışmalarda fokal bulgular gözlenmesi dikkatleri çekmiş ve bu bulguların frontal lob disfonksiyonuna bağlı olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca impulsif davranışla ilişkili B tipi kişilik bozukluklarının da JME' de daha sık olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızda Juvenil Miyoklonik Epilepsi (JME) hastalarınınyürütücü işlev bozukluğu ve kişilik özelliklerinin klinik ölçeklerle değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya JME tanılı 23 hasta ve 20 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Bütün deneklere yürütücü işlevleri değerlendiren nöropsikolojik testler, kişilik özelliklerini değerlendiren Mizaçve Karakter Envanteri uygulanmıştır.Çalışmaya dahil edilen denekler arasında yaş, eğitim düzeyi ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Depresyon ve anksiyete skorları açısından da fark bulunmamıştır.JME hastaları, sayı menzili ve stroop testinde daha kötü performans sergilemişlerdir. Hasta ve kontrol grubun, Mizaç ve Karakter Envanteri skorları karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir fark saptanmamıştır.Sonuç olarak ; çalışmamızda JME hastalarının frontal lob disfonksiyonu olduğunu destekleyecek bulgular saptadık. Literatürde bahsedilen çalışmalar olmasına rağmen, kişilik özellikleri ile ilgili anlamlı bir sonuç saptayamadık.
Özet (Çeviri)
Juvenile Myoclonic Epilepsy(JME)which is known to be a generalized epilepsy syndrome has attracted attention by having focal findingsin some electrophysiological, neuropsychological and neuroimaging studies. It is considered that thesefindings could be based on frontal lobe dysfunction. Furthermore,it is known thatCluster B type personality disorders which is related to impulsive behaviour are frequently seen in JME patients. The aim of our study is to evaluateexecutive dysfunction and personality traits in JME patients with the help of clinical scales.We enrolled 23 JME patients and 20healthy control subjects in our study. All subjects were assessed with neurophsychologic tests for executive functions and Temperament and Character Inventory for personality traits.There wasno difference between groups for age, sex, years of education and also for depression and anxiety scores. JME patients performed poorly in Digit Span Test and Stroop Color Word Enterference Test. There wasno significant difference between patients and control subjects when compared with Temperament and Character Inventory scores.In conclusion, we determined findings which supports that JME patients have frontal lobe dysfunction. Although there were studies mentioned in literature, we couldn't detect significant results related to personality traits