Diabetik maküla ödeminde selektif retinal lazer ile grid lazer fotokoagülasyon tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of selective retinal laser and grid laser photocoagulation treatment efficacy in diabetic macular edema
- Tez No: 195119
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT ÜBEYT İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Diabetik maküla ödemi (DMÖ) tedavisinde selektif retinal lazerin (SRL) etkinliğini saptamak ve SRL'nin görme keskinliği ve DMÖ regresyonu üzerindeki etkilerini grid lazer fotokoagulasyonu ile karşılaştırmaktır. GEREÇ-YÖNTEM: Diabetik maküla ödemi olan 84 hastanın 99 gözü çalışma kapsamına alındı. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Birinci grup selektif retinal lazer tedavi grubu, 2. grup grid lazer tedavi grubu idi. Hastalar 6 ay takip edildi. Tedavi öncesi, tedaviden sonra 1. hafta, 6. hafta, 3. ay ve 6. ay ayrıntılı oftalmolojik muayene yapıldı. Hastalar tedavi öncesi, tedaviden sonra 6. hafta, 3. ay ve 6. ayda FFA, ETDRS eşeli ile en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EDGK), HRT-2 maküla modülü ile ödem indeksi, MP-1 Mikroperimetri ile santral 8º ve 16º ortalama maküla duyarlılığı ve fiksasyon stabilite yüzdeleri değerlendirildi. BULGULAR: Ortalama diabetes mellitus süreleri, yaş, cinsiyet bakımından gruplar arası istatistiksel fark yoktu (sırasıyla p=0.083, p=0.063, p=0.069). Görme keskinliği logaritmik ortalaması, SRL grubu için tedavi öncesi 0.52±0.35 iken tedavi sonrası 1.hafta 0.49±0.34, 6. hafta 0.48±0.34, 3.ayda 0.41±0.35, 6.ayda 0.39±0.34 olarak bulundu. Grid lazer grubu için görme keskinlikleri logaritmik ortalamaları tedavi öncesi 0.53±0.31 iken tedavi sonrası 1. hafta 0.53±0.35, 6. hafta 0.50±0.33, 3. ayda 0.47±0.33, 6. ayda 0.44±0.34 olarak bulundu. SRL grubu hastalarında tedavi öncesine göre 3. ay ve 6. ay görmelerindeki artış istatistiksel olarak anlamlıydı (sırasıyla p=0.002, p=0.000). SRL grubundaki hastaların %84.9'nda görme keskinliklerinde 6. ayda artış ve stabilizasyon saptandı. Grid lazer grubu hastalarında tedavi öncesine göre 6. ayda görme artışları istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0.003). Grid lazer grubu hastaların %89.9' da 6 aylık takip sonucunda görme keskinliğinde artış ve stabilizasyon izlendi. SRL grubu hastalarında tedavi öncesi, tedavi sonrası 6. hafta, 3. ay, 6.ay ortalama HRT-2 maküla ödemi indeksleri 1.96±0.52, 1.53±0.46, 1.47±0.50 ve 1.24±0.58 iken, grid lazer grubunda 2.08±0.4, 1.85±0.34, 1.66±0.31 ve 1.41±0.39 idi. Her iki grupta da 6. ay HRT-2 maküla ödemi indeksleri istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldığı gözlendi (p=0.000, p=0.000). SRL grubunda tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6. hafta, 3. ay, 6. ayda görülen santral 8° maküla duyarlılıkları 9.11±4.1, 9.02±4.2, 8.57±4.3 ve 8.67±4.1 iken grid lazer grubunda 9.79±4.2, 8.43±4.6, 8.06±3.6 ve 7.78±3.5 idi. SRL grubunda tedavi sonrası 3. ay ve 6. ayda görülen santral 8° maküla duyarlılıklarında istatistiksel olarak anlamlı azalma izlenmezken (sırasıyla p=0.29, p=0.23) grid lazer grubunda tedavi sonrası 3. ay ve 6. ayda görülen santral 8° maküla duyarlılıklarındaki azalma istatistiksel olarak anlamlı idi (sırasıyla p=0.00, p=0.00). SRL grubunda tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6. hafta, 3. ay ve 6. ayda görülen santral 16° maküla duyarlılıkları 9.95±3.8, 9.98±2.9, 10.31±4.2 ve 9.49±3.9 iken grid lazer grubunda 11.06±4.8, 12.45±3.2, 10.04±3.2 ve 9.39±4.4 idi. SRL ve grid lazer grubunda tedavi sonrası 3. ay ve 6. ayda görülen santral 16° maküla duyarlılıklarındaki azalma istatistiksel olarak anlamlı değildi (sırasıyla SRL grubu için p=0.48, p=0.24, grid lazer grubu için p=0.51, p=0.28). SRL grubunda 6. ayda FFA'da 24 (%45) gözde tamamen, 19 (%36) gözde kısmi düzelme saptanırken grid lazer grubunda 25 (%57) gözde tamamen ve 11 gözde (%23) kısmi düzelme saptandı. Her iki grupta da koroidal neovaskülarizasyon, vitreus hemorajisi, subfoveal fibrozis ve retina dekolmanı gibi komplikasyonlar görülmezken grid lazer grubundaki tüm hastalarda lazere ait atrofik skar spotları gelişti. SONUÇ: Selektif retinal lazer fotokoagülasyon diabetik maküla ödemi tedavisinde görme keskinlikleri, HRT-2 ödem indeksleri, FFA'daki bulguları ile grid lazer fotokoagülasyon tedavisine benzer sonuçlar vermiştir. SRL grubunda mikroperimetrik olarak santral 8° maküla duyarlılığının korunuyor olması, nörosensorial retinaya hasar vermeden retina pigment epitelinin selektif olarak uyarıldığını gösteriyor olabilir. SRL'nin yan etki insidansının düşük olması tekrarlayan uygulamalara izin veriyor olması bir avantaj gibi görünmektedir. SRL'nin etkisini tam olarak değerlendirebilmesi için ileri klinik çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To investigate the efficacy of selective retina laser (SRL) in the treatment of diabetic macular edema (DME); comparing the effects of SRL on visual acuity and resolution of DME with conventional grid laser photocoagulation. MATERIAL AND METHOD: Ninetynine eyes of 84 patients with diabetic macular edema were enrolled in the study. The patients were divided into two groups. The first group was treated with the SRL and the second group was treated with grid laser photocoagulation. The patients were observed for 6 months. Detailed ophtalmological examination was done before and after the treatment, in the 1st week, 6th week, 3rd month and 6th month. Patients were evaluated by ophthalmoscopy, fluorescein angiography (FFA), best corrected visual acuity (BCVA) was measured by ETDS chart, macular edema index was evaluated by Heidelberg Retina Tomography (HRTII) and, fixation stability and mean retinal sensitivity within central 8º and 16º were measured by microperimetry (MP-1) at pretreatment, week 6, month 3 and 6. RESULTS: The differences of mean duration of diabetes mellitus, age, and sex between the groups were not statistically significant (p=0.083, p=0.053, p=0.069, respectively). In the SRL group mean logMAR BCVA was 0.52±0.35, 0.49±0.34, 0.48±0.34, 0.41±0.35 and 0.39±0.34 at pretreatment, week 1, week 6, month 3 and month 6, respectively. In the grid laser group mean logMAR BCVA was 0.53±0.31, 0.53±0.35, 0.50±0.33, 0.47±0.33 and 0.44±0.34 at pretreatment, week 1, 6, month 3 and 6, respectively. In the SRL group increase in vision at 3rd and 6th month after the treatment were statistically significantly compared to baseline measurements (p=0.002, p=0.000 respectively). An increase or stabilization of vision was determined at month 6 in 84.9% of patients in the SRL group. In the grid laser photocoagulation group increase in vision at month 6 after treatment was statistically significant compared to baseline measurements (p=0.003). An increase or stabilization of vision was determined at month 6 in 89.9% of patients in the grid laser photocoagulation group. Edema index was was 1.96±0.52, 1.53±0.46, 1.47±0.50 and 1.24±0.58 after SRL and of 2.08±0.4, 1.85±0.34, 1.66±0.31 and 1.41±0.39 after grid laser at pretreatment, week 6, month 3 and 6 respectively. In the SRL and grid laser photocoagulation group decrease in edema index at 6th month after the treatment was significantly different from baseline measurements (p=0.000, p=0.000 respectively). Mean retinal sensitivity at central 8 degree were 9.11±4.1, 9.02±4.2, 8.57±4.3 and 8.67±4.1 in the SRL group and 9.79±4.2, 8.43±4.6, 8.06±3.6 and 7.78±3.5 in the grid laser group at pretreatment, week 6, month 3rd and 6th respectively. No significant retinal sensitivity changed at month 3, month 6 after SRL treatment was seen (p=0.29, p=0.23 respectively) whereas statistically significant decrease was detected at month 3, month 6 after grid laser treatment (p=0.00 at month 3 and 6). Mean retinal sensitivity at central 16 degree were 9.95±3.8, 9.98±2.9, 10.31±4.2 and 9.49±3.9 in the SRL group and 11.06±4.8, 12.45±3.2, 10.04±3.2 and 9.39±4.4 in the grid laser group at pretreatment, week 6, month 3 and month 6 respectively. No significant change in retinal sensitivity (p=0.48 and 0.24 at month 3 and 6) after SRL and grid laser treatment (p=0.51 and 0.28 at month 3 and 6) was detected by MP-1. At month 6, FFA showed complete resolution of edema in 24 (45%) eyes and partial resolution of edema in 19 (36%) eyes in SRL group whereas 25 (57%) eyes showed complete resolution and 11 (23%) eyes partial resolution in the grid laser group. No complication such as choroidal neovascularisation, vitreous haemorrhage, subfoveal fibrosis and retinal detachment ocurred in both groups whereas atrophic scar spots due to laser treatment developed in all patients in the grid laser group. CONCLUSION: Treatment of DME by SRL was found to be as effective as grid laser photocoagulation with visual acuity, HRT-2 edema index and FFA. In the SRL group, preservation of the central 8° macular sensitivity may indicate that RPE is stimulated or damaged selectively without injury to neurosensorial retina. The low incidence of side effects and possiblity of repeated applications seem to be advantageous of SRL. Further clinical studies are warrented for evaluation of SRL effects precisely.