Diabetik makula ödeminde optik koherens tomografi bulgularının görme keskinliği ve glisemik kontrol ile ilişkisi
Association of optical coherence tomography findings with visual acuity and glycemic control in diabetic macular edema
  1. Tez No: 334052
  2. Yazar: HİLAL BİTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ORUÇ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Tip II DM olgularında gelişen diabetik makula ödeminde (DMÖ), optik kohorens tomografi (OKT) ile elde ettiğimiz bulguların, görme keskinliği (GK) ve glisemik kontrol ile ilişkisini araştırmakYöntem: Kliniğimizde 2011-2012 yılları arasında izlenmiş DMÖ olan 61 olgunun kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. DMÖ tipleri OKT'ye göre diffüz retina kalınlaşması (DRK) ve kistoid makula ödemi (KMÖ) olmak üzere iki gruba ayrılmış, bu gruplar da kendi içlerinde seröz retina dekolmanı (SRD) ve vitromakuler yüzey anomalisi (VMA) varlığına göre alt gruplara ayrılmıştır.Olguların yaş, cinsiyet, diabetik retinopati (DR) tipi, daha önce fokal laser fotokoagülasyon (LFK) yapılıp yapılmadığı, düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri (GK), OKT bulguları ve HbA1c değerleri değerlendirilmiştir.Bulgular: Çalışmamıza 61 olgunun 87 gözü dahil edildi. Ortalama yaş 61,6'dıydı. Olguların 48'i (%55,2) erkek, 39'u (%44,8) kadındı. En sık görülen ödem tipi KMÖ idi (%83.9) (n= 73). DRK olan olguların %14,3'ünde (n:2) SRD, %42,8'inde (n:6) VMA mevcuttu. KMÖ olan olguların %26'sında (n:19) SRD, %23,2'sinde VMA mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the correlation between the features of optical coherence tomography (OCT), visual acuity (VA) and the glycosylated hemoglobin (HbA1c) in diabetic macular edema (DME)Methods: The records of 87 eyes of 61 patients who were followed for DME between 2011-2012 were evaluated retrospectively. According to OCT, first we classified two types of DME; diffuse retinal thickening (DRT) and cystoid macular edema (CME) and then we divided these groups to subgroups according to existance of serous retinal detachment (SRD) and vitreomacular interface abnormalities (VMA). Age, sex, type of diabetic retinopathy (DR), focal laser fotocoagulation treatment, best corrected VA, OCT findings and HbA1c levels were evaluated.Results: Eighty seven eyes of 61 patients were included. The mean age was 61,6. There were 48 (%55,2) men and 39 (%44,8) women. The most common type is CME (%83,9) (n= 73). Two eyes had SRD (%14,3) and six eyes had VMA (%42,8) in DRT, nineteen eyes had SRD (%26) and 17 (%23,2) eyes had VMA in CME.