Diabetik maküla ödeminde intravitreal bevacizumab etkinliğinin değerlendirilmesi
To evaluate effects of i̇ntravitreal bevacizumab i̇njections on diabetic maculer edema
- Tez No: 452989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada diabetik maküla ödeminde (DMÖ) intravitreal bevacizumab uygulamasının, görme keskinliği (GK), göz içi basıncı (GİB) ve santral fovea kalınlığına (SFK) olan etkileri araştırıldı.Materyal-Metod: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde Aralık 2009 - Kasım 2012 tarihleri arasında DMÖ tanısıyla takipleri bulunan ve DMÖ tedavisi için intravitreal bevacizumab (Altuzan, F.Hoffman-La Roche, Switzerland) enjeksiyonu uygulanan 50 hastanın 74 gözü çalışma kapsamına alındı. Olguların yaş ortalamaları 55.76 ±11.25 yıl idi. Olgulara enjeksiyon öncesi GK, GİB ve Optik Koherens Tomografi (OKT) ile SFK bakıldı. Çekilen fundus floresein anjiografilerinde de makülada ödem saptanan tüm hastalarda, OKT`de santral fovea kalınlığı (SFK) en az 300 µ ve üzerinde izlendi. Makülada ödem saptanan bu olgulara 1.25 mg/0.05 ml bevacizumab enjeksiyonu uygulandı ve olgular enjeksiyondan sonraki 1. ayda tekrar kontrol edilip GK, GİB ve OKT ile SFK bakıldı. SFK'sı 300 µ ve üzerinde olan olgulara 2. ve 3. Enjeksiyon uygulandı.Bulgular: Olguların enjeksiyon öncesi (EÖ), görme keskinliği (GK) ortalama 0.933 ± 0.4327 logMAR idi ve 1. enjeksiyon sonrası 1. aydaki ortalama GK 0.694 ± 0.4317 logMAR idi ve istatiksel olarak anlamlı artış izlendi (p < 0.05). DMÖ'i devam eden 50 göze 1. enjeksiyondan ortalama 1 ay sonra 2. intravitreal bevacizumab enjeksiyonu yapıldı, 1 ay sonraki ortalama GK 0.744 ± 0.4282 logMAR idi ve bu 1. enjeksiyon sonrası 1. ay GK ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı artış izlendi (p < 0.05). 2. enjeksiyon sonrası DMÖ devam eden 33 göze ortalama 1 ay sonra 3. intravitreal bevacizumab enjeksiyonu yapıldı, 3. enjeksiyon sonrası 1.aydaki GK ortalama 0.668 ± 0.3805 logMAR idi ve bu 2. enjeksiyon 1. ay GK ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı artış izlendi (p < 0.05).Enjeksiyon öncesi SFK ortalamaları 561,28 ± 157.388 µ idi ve 1. enjeksiyon sonrası 1. ay SFK ortalamaları 390.66 ± 127.212 µ idi ve EÖ `ne göre karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı düşüş izlendi (p < 0.05 ). DMÖ'i devam eden 50 göze 2. intravitreal bevacizumab enjeksiyonu yapıldı ve 1 ay sonraki SFK ortalamaları 402.50 ± 111.275µ ve bu 1. enjeksiyon sonrası 1. ay SFK ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düşüş izlendi (p < 0.05). 2. Enjeksiyon sonrası DMÖ'i devam eden 33 göze 3. intravitreal bevacizumab enjeksiyonu uygulandı ve 3. enjeksiyon sonrası 1. ay SFK ortalamaları 288.30 ± 68.554µ idi ve bu 2. enjeksiyon 1.ay SFK ile karşılaştırıldığında da istatistiksel olarak anlamlı düşüş izlendi (p < 0.05).EÖ GİB 14.72 ± 3.49 mmHg ve 1. Enjeksiyon sonrası GİB 15.14 ± 3.54 mmHg idi EÖ ile 1. Enjeksiyon sonrası 1 aydaki GİB arasında istatistiksel olarak fark bulunmadı (p > 0.05). 2.Enjeksiyon sonrası 1. Ay GİB 15.28 ± 3.201 mmHg idi ve 1. Enjeksiyon ile 2. Enjeksiyon sonrası GİB arasında istatistiksel olarak fark bulunmadı (p > 0.05). 3. enjeksiyon sonrası 1. Ay GİB 15.55 ± 2.927 mmHg idi ve 2. Enjeksiyon sonrası GİB ile 3. Enjeksiyon sonrası 1. Aydaki GİB arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Olgularda enjeksiyon sonrası ciddi komplikasyona rastlanmadı.Sonuçlar: DRP'ye bağlı gelişen DMÖ tedavisinde intravitreal bevacizumab enjeksiyonunun görme keskinliğini arttırdığı ve fovea kalınlığını azalttığı görüldü. Tekrar enjeksiyonlara gerek olabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate effects of intravitreal bevacizumab injections on visual acuity (VA), intraocular pressure (IOP) and central foveal thickness (CFT) in patients with diabetic macular edema (DME).Materials and Methods: In this study we included 74 eyes of 50 patients who were treated with intravitreal bevacizumab injection (Altuzan, F.Hoffman-La Roche, Switzerland) for diagnosis of DME at Dicle University Faculty of Medicine?s Ophtalmology Clinic in the dates between December of 2009 and November of 2012. The average age of cases was 55.76 ±11.25 years. Before injection patients were examined for VA, IOP and central foveal thickness (CFT) with Optical Chorence Tomography (OCT). In all patients whom fundus fluorescein angiography (FFA) showed macular edema, OCT also detected at least 300 µ CFT. In these cases that macular edema was detected, 1.25 mg / 0.05 ml bevacizumab were injected and 1 month after injection patients were controlled for VA, iOP and CFT. Second and third injections were given to the cases whom their CFT were 300 µ and over.Results: Before injection (Bİ), average visual acuity (VA) of cases was 0.933 ± 0.4327 logMAR and after first injection in the 1. month VA?s average was 0.694 ± 0.4317 logMAR and statistical significant increase was observed (p < 0.05). In 50 eyes with ongoing DME, second intravitreal bevacizumab injections were given 1 month after first injection. Average VA after 1 month was 0.744 ± 0.4282 logMAR and when this compared to VA after first injection statistically significant increase was detected (p < 0.05). In 33 eyes with ongoing DME after second injection, third intravitreal bevacizumab injections were given 1 month after second injection. Average VA one month after third injection was 0.668 ± 0.3805 logMAR and when this compared to first month VA after second injection, statistically significant increase was detected (p 0.05) . First month IOP after second injection was 15.28 ± 3.201 mmHg and when IOPs after first and second injections were compared statistically significant difference was not detected (p > 0.05).After third injection 1st month IOP was 15.55 ± 2.927 mmHg and when IOPs after second and third injections were compared statistically significant difference was not detected (p > 0.05). There were no serious complications in the cases after injections.Conclusions: Intravitreal bevacizumab injections increased visual acuity and decreased the foveal thickness in the treatment of DME. In the course of the treatment repeated injections may be needed.