Glukoz metabolizması bozuklukları sonucunda oluşan distal nöropati tanısında intraepidermal sinir lifi analizinin kullanılması
The utility of intraepidermal nerve fiber analysis in thr diagnosis of peripheral polyneuropathy due to glucose metabolism disorders
- Tez No: 195128
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİM ERDEM ÖZDAMAR, PROF.DR. ERSİN TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dünya genelinde çok yaygın bir hastalık olan diyabetes mellitusun en sık komplikasyonu polinöropatidir. Bu komplikasyonun erken dönemde tanınması tedavi planının belirlenmesi açısından çok önemlidir. Diyabetik nöropatinin erken teşhisinde son yıllarda intraepidermal sinir lif analizi (İESLA) yöntemi kullanılmaya başlanmış ve hem geleneksel fasiküler sinir biyopsisine hem de diğer tanı yöntemlerine üstünlüğü gösterilmiştir. Bu çalışmada erken dönem glukoz metabolizması bozukluklarının periferik sinirler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla gönüllü diyabet hastaları ve oral glukoz tolerans testi bozuk (IGT) olan hastalardan alınan deri biyopsilerinde immüno-floresan yöntemle sinir lifi sayımı yapılmıştır. Prospektif olarak planlanan bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalında 2005 ile 2006 yılları arasında gerçekleştirildi. Çalışma grubu Endokrinoloji ve Dahiliye Anabilim Dallarında izlenen oral glukoz tolerans bozukluğu ve diyabet tanısı konulmuş 22 hastadan oluşturuldu. Kontrol grubu olarak laboratuarımızın daha önce oluşturulan normal değerleri kullanıldı. Diyabet hastalarından oluşan grubun yaş ortalaması 53.4±10.9, IGT hastalarından oluşan grubun yaş ortalaması 50.8±10.6 olarak saptandı. Hem IGT hem de DM grubunda bulunan hastaların parestezi yakınmaları yoktu ve nörolojik muayeneleri normaldi. Diyabet hastalarından oluşan grupta ortalama lif yoğunluğu 6.4 ±2.7 mm-1, IGT hastalarından oluşan grupta 7.5± 3.2 mm-1, kontrol grubunda ise 13.7±2.7 mm-1 olarak saplandı.
Özet (Çeviri)
Polyneuropathy is the most frequent complication of the diabetes mellitus which is a common disorder worldwide. The early diagnosis of this complication is very important to design the treatment plan. Recently intraepidermal nerve fiber analysis (IENFA) is used for the early diagnosis of diabetic neuropathy and it is shown that this method is superior to both conventional fascicular nerve biopsy and the other diagnostic tests. In this study we aimed to determine the effect of early glucose metabolism disorders on the peripheral nerves. For this purpose the skin biopsy samples of volunteer diabetes mellitus patients and the patients with impaired glucose tolerance (IGT) test were stained by immunofluorescence method and nerve fiber counts was obtained. This prospective study was conducted in the Department of Neurology of Hacettepe University between 2005 and 2006. The study group consisted of 22 patients of diabetes mellitus (DM) and IGT which were followed up at the Departments of Endocrinology and Internal Medicine of Hacettepe University. The normal values of Neuromuscular Laboratory of our department were used as control group. The mean age of the diabetes and IGT group were 53.4±10.9 and 50.8±10.6, respectively. Neither IGT nor DM patients had paresthesia, all neurological examinations were normal.