Gestasyonel diyabette plazma chemerin düzeyleri ve metabolik parametrelerle ilişkisi
Plasma chemeri̇n levels and its association with metabolic parameters in gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 419649
  2. Yazar: ESRA NUR ADEMOĞLU DİLEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM) ilk kez hamilelikte tespit edilen veya başlangıcı hamileliğe dayanan glukoz toleransı bozukluğudur. Tedavi edilmediği takdirde annenin ileriki yaşamında tip 2 Diyabetes Mellitus'a (T2DM) sebep olabileceği gibi fetusta konjenital anomalilere ve doğum sonrası dönemde çocuklarda obezite ve diyabet gelişme riskinde artışa da neden olmaktadır. 5 yıl içerisinde Tip 2 DM gelişme kümülatif insidansı %50'dir. Chemerin yeni tanımlanmış bir adipokin olup obezite, insülin direnci ve T2DM patogenezinde önemli role sahiptir. Yapılan çalışmalarda obez bireylerde kan düzeylerinin yükseldiği ve metabolik sendromla pozitif korelasyon gösterdiği saptanmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda obezite ilişkili Tip 2 diyabet ve gestasyonel diyabet arasında benzer patojenik mekanizmalar saptanmıştır. Gebelik sırasında oluşan azalmış insulin sensitivitesi ve pankreatik beta hücre rezervi hem GDM hem de T2DM'de ortak patogenezde yer alır. Metabolik sendromda kan chemerin düzeylerini inceleyen çalışmalar olmasına rağmen gestasyonel diyabette sadece bir tane çalışma mevcuttur. Bu çalışma da biz de GDM hastalarında chemerin düzeylerini ve etyopatogenezindeki rolünü incelemeyi planladık. Ayrıca chemerinin metabolik parametreler ve inflamasyon belirteci hsCRP ile ilişkisini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen hasta grubu 24-30 haftalık gebe olup 100 gr OGTT sonucu GDM tanısı alan 48 hasta ve sağlıklı 32 gebeden oluşuyordu. Tüm hastalarda kanda chemerin düzeyleri, biyokimyasal parametreler bakıldı ve ayrıntılı antropometrik ölçümler yapıldı. Chemerin düzeyleri GDM ve sağlıklı gebe gurupta karşılaştırıldı. Chemerin düzeylerinin metabolik parametreler, leptin düzeyi, inflamasyon markırı olan hsCRP ve homosistein ile ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmamızda her iki hasta grubunda yaş, gestasyonel yaş ortalamaları farklı değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objectives: GDM is a disease that is first diagnosed in pregnancy and the beginning of it depends upon pregnancy. It does not only cause Type 2 diabetes mellitus in mother, but also results with congenital anomalities in fetus and increased risk of obesity and diabetes mellitus in child after delivery. The cumulative development of diabetes mellitus is %50 within five years. Chemerin is a new adipokine which has an important role in pathogenesis of obesity, insulin resistance and type 2 diabetes mellitus. Increased levels of chemerin and positive corelation with insulin resistance is reported in the literature. The same ethyopathogenic mechanisms exist between obesity related Type 2 Diabetes Mellitus and GDM. Decreased insulin sensitivity and pancreatic reserve is the main reason both in etiopathogenesis of GDM and type 2 diabetes mellitus. Although there are many studies about chemerin in metabolic syndrome, there is only one in GDM. In this study, we investigated chemerin levels and its correlations with metabolic parameters and hsCRP in metabolic syndrome. Methods: We investigated 48 patients with newly diagnosed gestational diabetes and 32 normal pregnant women as a control group. Chemerin, biochemical parameters, leptin, homosistein, hsCRP, thyroid function tests were examined and antropometric measurements were applied in all patients. Serum levels of chemerin was compared between the two groups and relationships of chemerin with leptin, metabolic parameters and hsCRP, homosistein were examined. Results: The mean age and gestational age was not different between the two groups.