Düşük doğum ağırlıklı prematüre bebeklerde germinal matriks kaynaklı post hemorajik hidrosefalide ventrikülosubgaleal şant uygulamaları
  1. Tez No: 195140
  2. Yazar: VANER KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. SUAT ÖKTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ? Amaç:Çocukluk çağı hidrosefalilerinin sebepleri arasında %10-15, prematüre bebeklerdeise % 40-50 oranında görülen GMK'sının, doğum ağırlığı 1500 gramın altında,gestasyon yaşı 32 haftadan küçük bebeklerde, serebral kan basıncı ve kan akımıdeğişikliklerinde GM damarlarının rüptüre olması sonucu oluştuğu bildirilmektedir.GMK'dan dolayı oluşan İVK'da ise BOS dinamiğinin bozulmasıyla giderek artanventriküler dilatasyona neden olabilmektedirler. Hidrosefalisi olan bu olgularda,basit ve hızlı bir yöntem olmasından, BOS boşaltmak için tekrarlayan aspirasyonihtiyacının önüne geçmesinden, elektrolit ve nütrisyonel kayıplar yapmadan kalıcıdekompresyon sağladığından ve de bu GMK'lı yenidoğanların fizyolojilerinigeliştirmeleri ve serebral gelişimlerini korumaları amaçlandığından, VSGŞuygulamasının tercih edildiği bildirilmektedir.Materyal - Metod:Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalında07.2002 ? 27.09.06 tarihleri arasında; düşük doğum ağırlıklı (DDA) GM kaynaklıİVK'ya bağlı PHH tanısı konulmuş ve VSGŞ uygulanmış prematüre 25 olguyukapsamaktadır. Bu olguların VSGŞ cerrahisi yapılarak, daha sonra uygulanan VPŞtedavisi ile birlikte de klinik seyirleri takip edildi. Takipleri sırasında; cinsiyet, çoğulgebelik, perinatal asfiksi varlığı, doğum yaşı, doğumdaki vücut ağırlığı, BÇ'i ölçümleri, GMK'nın grade sınıflaması, akciğer problemleri, VPŞ zamanlaması, BOSprotein düzeyleri ve VSGŞ komplikasyonları araştırıldı.Bulgular :Olgularımızın 17'i kız, 8'i erkek'di, 6'sı çoğul gebelik sonrası doğmuştu, 8'iasfiksiye maruz kalmıştı. Ortalama doğum yaşı; 29.32 hf'dı, doğum ağırlıkları 740gram ile 1930 gram arasında değişmekte olup, ortalama 1342 ± 338 gram'dı. Başçevreleri ise 29.5 cm ile 39.5 cm arasında değişmekte olup, ortalama 32.89 ± 2.50 cmidi. Papile ve arkadaşlarının sınıflamasına göre: grade 1'de 0, grade 2'de 8, grade3'te 13 ve grade 4'te 4 olgumuz mevcuttu. Olguların vital bulguları stabil halegelince ortalama 33.08 ± 15.4 gün sonunda VSGŞ'ları takıldı. Takiplerinde 7 olgueksitus olurken, 15 olguya ortalama 44.53 ± 17.31 gün sonunda VPŞ uygulandı. 3olguda hidrosefali kliniğinin kaybolmasından dolayı VPŞ uygulanmadı.Sonuçlar:Mortalite ve morbitide sonuçlarının, diğer PHH tedavisi yöntemlerine göre daha azolduğu görülmüştür. Grade 4 GMK'larının prognozunun kötü olduğu, grade 2 ve 3GMK'larında ise VSGŞ sonrası olguların hidrosefalilerinin tamamen düzelebildiğikanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Object:Germinal Matrix Hemorrhage (GMH), which has an incidence of 10-15% inchildhood hydrocephalus and 40-50% in premature infants, causes by GM vesselruptures due to the change of cerebral bloodstream and intracerebral pressure in theinfants who born before 32 weeks and weighing less than 1500 gr. IntraventricularHemorrhage (IVH) resulting from GMH can cause severe ventricular diletation dueto the obstructed cerebrospinal fluid (CSF) flow. It is reported that ventriculosubgalealshunt (VSGS) is preffered due to the permanent decompression it yieldswithout loss of nutrition and electrolyte in the patients with hydrocephalus.Materials and Methods:This study includes 25 premature infants which diagnosed as having posthemorrhagic hydrocephalus (PHH) resulting from IVH and underwent VSGS in theNeurosurgery Department of Erciyes University Medical Faculty between July 2002and September 2006. The clinical and radiological follow-ups of the patients wereevaluated postoperatively and the results obtained were compared with literature.Results:The mean birth age was 29.32 weeks. The mean birth weight was 1342 ± 338 gr.,with a range from 740 gr to 1930 gr. Head circumference was ranging from 29.5 cmto 39.5 cm (the mean circumference was 32.89 ± 2.50 cm). The patients were gradedaccording to the classification of Papile at al. So, there were 0 case of grade I, 8 cases of grade II, 13 cases of grade III and 4 cases of grade IV. VSGS was performed atthe end of 33.08 ± 15.4 days after confirming the vital findings in the cases. 7patients were dead during the follow up period. 15 patients underwent ventriculoperitonealshunting (VPS) at the end of 44.53 ± 17.31 days. VP shunting was notperformed due to the loss of signs and symptoms of hydrocephalus in 3 patients.Conclusions:VSGS is a simple and effective surgical treatment modality, yielding permanentventricular decompression. Moreover it prevents the need of repetitive aspiration inorder to evacuate CSF. This technique is intended in order to improve physiologyand protect cerebral developments in the infants with low birth weight. It is alsofound that morbidity and mortality rates in this approach are lower than those ofother PHH treatment modalities.