Hemşirelerin farmakoloji bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
An evaluation of nurses pharmacological knowledge
  1. Tez No: 195169
  2. Yazar: DİLBER IŞIKLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yaptığımız bu çalışmada sağlık bakım eğitiminin, hemşirelik bakım kalitesinin ve hasta güvenliğinin geliştirilmesine katkı sağlayabilmek için hemşirelerin farmakoloji bilgi düzeyleri değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, temel farmakoloji, hemşirelerin yasal ve etik sorumlulukları ile ilaç kategorileri bölümlerinden oluşan 38 soruluk bir anket geliştirildi. Mevcut yatak kapasitesi 1000'in üzerinde olan Ankara, Eskişehir, Kayseri, Konya, Sivas ve Kırıkkale illerindeki hastaneler arasından yatak sayıları, aylık yatan hasta sayıları, aylık yapılan ameliyat sayıları ve bilişim alt yapıları değerlendirilerek 6 hastane belirlendi. Belirlenen bu hastanelerin dahiliye, cerrahi, yoğun bakım ve acil bölümlerinde çalışan 500 hemşireden 264'ü ankete katıldı. Temel farmakoloji alanında hemşireler 30 puan üzerinden 7.6-10.3 arasında; hemşire sorumluluk alanında 40 puan üzerinden 21.1-26.1 arasında ve ilaç kategorileri alanında ise 30 puan üzerinden 17.7-20.1 arasında puan aldıkları görüldü. Temel farmakoloji ve hemşire sorumlulukları alanlarında yoğun bakım hemşirelerinin cerrahi hemşirelerinden istatistiksel açıdan önemli derecede yüksek puan aldıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate nurses? pharmacological knowledge in order to develop and improve the quality of health care education, nursing care and patient safety. To this end, a survey containing 38 questions aimed at measuring nurses? knowledge of basic pharmacology, the ethical and legal responsibilities pertaining to drug administration, and drug categories was designed. Six hospitals with over one thousand available patient beds in the cities of Ankara, Eskişehir, Kayseri, Konya, Sivas and Kırıkkale were selected on the basis of bed number, number of patients in a given month, number of operations performed in a given month, and the hospital?s data processing infrastructure. 264 of the 500 nurses working in the internal medicine, surgical, intensive care and emergency units of these hospitals participated in the survey. The nurses earned 7.6-10.3 out of 30 points on the section on basic pharmacology, 21.1-26.1 out of 40 points on the section on nurses? responsibilities, and 17.7-20.1 out of 30 points on the section on drug categories.