Hemşirelerin venöz tromboemboli risk faktörleri ve koruyucu girişimlere yönelik bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of nurses knowledge levels for venous thromboembolic risk factors and preventive interventions
  1. Tez No: 508825
  2. Yazar: KÜBRA KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışma hemşirelerin venöz tromboemboli risk faktörleri ve koruyucu girişimlere yönelik bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacı ile planlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı-kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Veriler İstanbul ilindeki özel bir hastanenin ve bir vakıf üniversitesine bağlı bir eğitim araştırma hastanesinin bölümlerinde çalışan 111 hemşire üzerinde gerçekleştirildi. Veriler, araştırmacı tarafından konuyla ilgili literatürlerden yararlanılarak oluşturulan bilgi formlarıyla elde edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned with the aim of assessing the level of knowledge of nurses' risk factors for venous thromboembolism and preventive interventions. Materials and Methods: This study is a complementary cross-sectional study. The data was conducted on 310 nurses working in the departments of a private hospital in İstanbul and an educational research hospital attached to a foundation university. The data was obtained by the researcher using the related literatures in the form of information.