Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin klinik araştırmalar hakkındaki bilgi, görüş ve tutumlarının değerlendirilmesi. Dokuz Eylül Üniversitesi hastanesi örneği
Nurses' knowledge, opinions and attitudes toward clinical research A cross sectional survey at Dokuz Eylul University Hospital
- Tez No: 440236
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GELAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Pharmacy and Pharmacology, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelerin klinik araştırmalar hakkındaki bilgi ve tutumları ile klinik araştırma hemşireliğine dair görüşleri ve bunlara etki eden etmenlerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde dahili (168) ve cerrahi (138) birimlerde çalışan toplam 306 hemşire oluşturmuştur. Veriler, 1-30 Ağustos 2015 tarihleri arasında araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Her doğru/olumlu yanıt için 1 puan, yanlış/olumsuz ve fikrim yok yanıtları için ise 0 puan verilerek hesaplamalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aims: The purpose of this research is to investigate the nurses' knowledge and attitudes toward clinical research and their opinions about clinical research nursing and the factors affecting them. Method: This research is a descriptive cross sectional study. The sample of the study was comprised of 306 nurses who work in medical (168) and surgical (138) departments at Dokuz Eylul University Hospital. The data was collected between 1 and 30 August 2015 via a survey created by the researchers. While each right/positive answer was marked as 1 point, wrong/negative as well as“no idea”answers were marked as 0 points for the calculations. The data has been analysed by employing descriptive statistics, independent t-tests, one-way ANOVA and correlation analysis.