Efes ile ilk adım basketbol okulları projesine katılan 9-15 yaş grubu çocukların rekreasyon aktivitelerine katılımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the recreational activities of 9-15 peer group children that participate in the project first step basketball with efes schools
  1. Tez No: 195173
  2. Yazar: BURKAY CEVAHİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURGUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı `Efes İle İlk Adım Basketbol Okulları' projesine katılan 9-15 yaş grubu erkek öğrencilerin rekreasyon etkinliklerine katılımlarını değerlendirmektir. Araştırmanın evrenini 2006-2007 eğitim-öğretim yılında 30 ilde devam etmekte olan `Efes İle İlk Adım Basketbol Okulları' projesine katılan 9-15 yaş grubu öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinden birer il olmak üzere toplam 7 ilde (Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Trabzon, Gaziantep ve Erzurum) `Efes İle İlk Adım Basketbol Okulları' projesine katılan, yaşları 9-15 arasında değişen ve her ilden 40'ar öğrencinin katıldığı toplam 280 erkek öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde coğrafi konum, nüfus ve bölgesel farklılıklar göz önünde tutulmuştur. Çalışmada `Efes İle İlk Adım Basketbol Okulları' projesine katılan öğrencilerin serbest zamanlarını değerlendirme alışkanlıklarını tespit etmeye yönelik bir anket uygulanmıştır. Anket, konusunda uzmanların görüş ve önerileri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm öğrencilerin kişisel özelliklerini, ikinci bölüm öğrencilerin serbest zamanlarını değerlendirme alışkanlıklarını tespit etmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılmış ve SPSS.13 (Statistical Packages for Social Siciences), Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Toplanan veriler frekans (f), yüzde (%) ve ki-kare (X2) teknikleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This project aims to evaluate the participation of 9-15 peer group children in the recreational activities `First Step Basketball with Efes Schools?. This research aims to evaluate the recreational activities of 9-15 peer group children who particapate in the project `First Step Basketball with Efes Schools?. This research consist of 9-15 peer group children participating in the project `First Step Basketball with Efes School? from thirty different cities in education years of 2006-2007. Sampling group of this search includes totally 280 children, between 9-15 years old, participating in the project `First Step Basketball with Efes Schools?.These children are choosen from seven different towns (Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Trabzon, Gaziantep and Erzurum) of seven different in this region. Fourty children participate in this cshools from each town, when the children are choosen, the importance of geopraphic position, population and culture are taken into consideration. A questionnaire is formed by two parts. The first part includes questions about children?s characteristic features with the second one is formed by the questions determining their evauation of their leasure time. The information acquired at the end of the research is transfered to computer environmend and analsed by SPSS.13 (Statistical Packages for Social Sciences). These acquired information is examined with techniques of frequency (f), percentage (%) and chi-square (X2) test. İt is applied that statically there is a meaningful corelation between life standart and some habits such as going to the theatre and cinema and watching tv. İt is shown that the higher life standart you have the more you g oto theatre and cinema and watch tv. Finally, in spite of the geopraphic position, population and culture differences, it is applied that 9-15 peer group children who participate in the project `First Step Basketball with Efes Schools? loves joining to recreational activities, evaluate their leisure timepositinely and prefere sportive recreational activities. Besides, it is understood that life standart is one of the most significant factors for individuals to attend cutural and art activities like going to cinema and theatre. İf we especially want to participate an activity which needs expenditure we should have a high life standart. Because of this it is thought that the students should be informed and supported economically and morally about cultural and art activities. So we will contribute to their governing in a versatile way.