Üniversite öğrencilerinde görülen depresyonun giderilmesinde dansın etkisi
The effect of dance on the depression levels of the university students
  1. Tez No: 195174
  2. Yazar: BANU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHİBE AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dansın üniversite ögrencilerinde görülen depresyon düzeylerine etkisini arastırmak amacıyla yapılan çalısmada, arastırmaya katılan ögrencilere Beck ve arkadaslarının gelistirdigi ve Hisli (1988) tarafından geçerlilik güvenirlik çalısması yapılan Beck Depresyon ölçegi (BDÖ) uygulanarak depresyon düzeyleri belirlenmistir. Çalısma grubunu Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuarında ögrenim gören 30 bayan, 30 erkek olmak üzere toplam 60 kisi olustururken, Kontrol grubunu ise diger bölümlerde okuyan 30 bayan, 30 erkek olmak üzere yine 60 kisi olusturmustur. Çalısma grubunu olusturan konservatuar ögrencilerine 12 hafta süreyle, Latin ve Klasik danslardan olusan program, haftada 3 kez 2 saat sürü ile uygulanmıstır. 12 haftadan sonra arastırmaya katılan tüm ögrencilere BDÖ tekrar uygulanmıs ve Depresyon düzeylerinin farklı olup olmadıgı arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the study performed to investigate the effects of dance on the depression levels of the university students, the Beck Depression Index (BDI) developed by Beck et al. and studied by Hisli (1988) in terms of its validity reliability was applied to the university students selected for the research, and the depression levels of the students were determined. The study group including 60 people was formed by 30 female and 30 male students of Selcuk University School of State Conservatory, and the control group was also formed by 60 people, 30 female and 30 male university students studying in other departments. The conservatory students of the study group had Latin and Classical Dance lessons for 12 weeks, 3 times in a week 2 hours for each lesson. After 12 weeks, the BDI was applied to the students again and their depression levels were examined whether there exist any difference or not. At the end of the statistical studies, any statistically significant difference could not be detected between the pre-test and post-test depression scores of the control group.