Birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran hastalarda ilaç kullanım alışkanlıklarının ve reçete maliyetlerinin değerlendirilmesi
Evaulation of the drug using habits and cost of prescription of the patient applied to the general hospital
- Tez No: 195179
- Danışmanlar: PROF. AHMET LEVENT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Veteriner Hekimliği, Health Education, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Haydarpaşa Numune Hastanesi Üroloji Servisi'ne başvuran hastaların tutumlarını ve ilaç kullanım alışkanlıklarının tanımlanması amaçlanmıştır. Araştırma, kesitsel analitik nieliktedir. Hastalara ait reçeteleri maliyet araştırması için kullanılmıştır. Katılımcıların % 50.7'si bayan, % 78'i 44? yaş grubunda, % 34.7'si lise, % 30.7'si üniversite mezunudur. Hastaların % 9'unun herhangi bir sağlık güvencesi yoktur. Çalışma sonunda hastaların % 4.3'ü çevresinden ilaç istediğini, % 52.7'si doktora başvurduğunu, % 25.3'ü kullandıkları ilacı başkasına da önerdiklerini belirtmişlerdir. Hastaların % 32'si ilaçların en çok yan etkisini, % 9.7'si tedavi süresini öğrenmek istediğini belirtmiştir. Prospektüs okuma alışkanlığı cinsiyet, yaş ve öğrenim durumuna göre farklılık göstermektedir. Son kullanma tarihine dikkat etme tutumu ise öğrenim durumuna göre farklılık göstermektedir. Katılımcıların % 40.3'ü evlerinde kullanılmayan ilaç bulunduğunu, % 67'si reçetesiz antibiyotik almadığını belirtmiştir. Sağlık güvencesine sahip olma niteliği; öğrenim durumu, yaş ve reçetesiz antibiyotik alma oranını değiştirmektedir. Hasta reçetelerinde toplam 469 ilaç yazılmıştır. Reçete başına düşen ortalama ilaç sayısı 1.56' dır. İlaçların % 30'u antibiyotiktir. Reçetelerin % 4'üne 3 ya da daha fazla ilaç yazılmıştır. Toplam reçete maliyeti 10166.82 YTL'dir. İlaç firmalarının Devlete uyguladıkları iskonto ile toplam ilaç fiyatı 9256.55 YTL olarak değişmiştir. Devletin ödediği fiyat kişilerin bağlı olduğu kuruma göre 7405.24 YTL ile 8330.895 YTL arasında değişmektedir.Akılcı ilaç kullanımı konusunda ülkemizde var olan sorunları çözmek için Sağlık Bakanlığı, Türk Tabipler Birliği, Üniversiteler ve Pratisyen Hekimlik Derneği'nin ortak çabalarına gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitude of patients attending to Urology department of Haydarpaşa State Hospital during illness and drug using habits. This is a cross analytic type study. A copy of the patients? prescriptions was taken for the research of medical cost. The percentage of female participants was 50.7. % 78 of them was in ? 44 ages. In terms of education, % 34.7 of them were graduated from high school, % 30.7 of them were graduated from a university. % 9 of the participants didn?t have any social insurance. The percent 52.7 of the patients expressed that they applied to doctor and % 4.3 asked from others to prescribe their medicines. % 25.3 advised their medicines to others for use. Thirty two percent of participants wanted their doctors to inform them about side effects of medicines. % 9.7 of the patients asked to learn about the length of treatment prescribed. The habits of reading the drugs prospectus were significantly different depend on the age, sex and education level. The attitude of the checking the expiry date of drugs was significantly higher in the educated patients It was expressed by % 40.3 of participants that they have some unused medicines in their home. % 67 of the patients explained that they do not use antibiotics without prescription. The ratio of using antibiotics without prescription was affected by the education level, age and social insurance of the patient. The evaluation of the prescriptions demonstrated that 469 different type of drug was prescribed as total. The average of the drug number per one prescription was 1.56. % 30 of the drugs was an antibiotic. The percent 4 of the prescriptions included ? 3 drugs. Total prescriptions cost was 10166.82 YTL. The total cost of the drugs was changed to 9256.55 YTL, since the drug companies apply some discount for the Ministry of Health. The contribution of the government to the cost of drugs differ from 7405.24 to 8330.895 YTL according to type of the social insurance of the patients. The combined efforts of Ministry of Health, Turkish Medical Association, Universities and Association of General Practitioners are needed to solve the problems in the rational drug usage in Turkey.