Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinde boyun eğici davranışlar ve şiddetle ilişkisi
Submissive behaviors and its relationship with violence among students of physical education and sports school
  1. Tez No: 195178
  2. Yazar: KEMAL KABASAKAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZDEN TAŞĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocukların ve gençlerin yetiştirilmelerinde ve gelişmelerinde boyun eğici davranışlar önemli bir yer tutmaktadır. Boyun eğici davranışların ise gençlerde şiddet eğilimine yol açabileceği düşüncesi oluşabilir. Boyun eğici davranışlar ve şiddet eğilimi davranışlar sergileyen gençlere, ailelerindeki yetiştirilme durumları ve kitle iletişim araçlarının da etkisi olabilmektedir. Bu araştırmada, Selçuk Üniversitesi Konya ve Karaman'da bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinde, bazı sosyo-demografik faktörler ve şiddetle ilgili ailesel ve kişisel öyküleriyle, boyun eğici davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %60,9'u erkek, %39,1'inin kız ve yaş grupları ortalaması ise 22,09'dur. Öğrencilerin babalarının aksine, annelerinin eğitim düzeyinde düşme vardır. Erkek öğrenciler, kızlara göre daha çok boyun eğici davranış göstermektedirler. Araştırmamıza katılanların, boyun eğici davranışlarında cinsiyetler arasında farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Anne baba arasında sözel ve fiziksel şiddete rastlanmamıştır. Öğrencilere şimdi sözel ve fiziksel şiddet durumuna rastlanmamıştır. Öğrencilerin çocukluklarında da sözel ve fiziksel şiddet görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Submissive behaviors have an important place on development and training of children and youth. On the other hand, it can be thought that the submissive behaviors may cause violence tendency in youth. The special growth situations and mass media may effect the youth who have submissive behaviors and violence tendency. In this research, we aimed to examine the relationship between some socio-demografic factors, family and individual stories about violence and submissive behaviors of the students in Physical Education and Sports College in Konya and Karaman. 60.9 percent of students who took place in the research are male and the rest 39.1 percent are female and the age average is 22.09. The education level of mothers, compared to the fathers are low. Submissive behaviors of male students are higher than female students. There is a significant difference between the sex and submissive behaviors of our research sample. We don't find any physical and verbal violence between parents. There is no physical and verbal violence toward students both at present and in their childhood.