Elit taekwondocularda antrenman öncesi ve sonrası bazı hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
The analyze of hematological and biological parameters of elite taekwondoers before and after training
  1. Tez No: 195183
  2. Yazar: ŞAKİR BEZCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Hematoloji, Spor, Biochemistry, Hematology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Arastırma; gençler bayan ve erkek, Dünya Taekwondo Sampiyonasına katılacak sporcuların, akut antrenman döneminde bazı hematolojik ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisini arastırmak amacıyla yapıldı. Çalısmada 11 bayan, 11 erkek sporcu arastırma kapsamına alınmıstır. Bayan sporcuların yas ortalaması 16.46±1,04 yıl, spor yası ortalaması 7,55±2,62 yıl, boy ortalaması 167,64±6,28 cm, vücut agırlıgı ortalaması 56.74± 9,61kg, istirahat kalp atım sayısı ortalaması 67.27±5,89 atım/dk, antrenman sonrası kalp atım sayısı 169,46±11,35 atım/dk olarak bulunmustur. Erkek sporcuların ise; yas ortalaması 16.55±,82 yıl, spor yası ortalaması 7,73±2,10 yıl, boy ortalaması 174,82±9,56 cm, vücut agırlıgı ortalaması 61,37±12,16 kg, istirahat kalp atım sayısı ortalaması 64,18±5,78 atım/dk, antrenman sonrası kalp atım sayısı 165,46±9,68 atım/dk olarak bulunmustur. Sporculara period geregi uygulanan maksimal antrenman öncesi ve sonrasında alınan kan örnekleri üzerinde çalısıldı. Buna göre, bayanların antrenman öncesi ve sonrası WBC, HGB, PLT (p0.05) fark olmadıgı belirlenmistir. Glikoz, degerlerinde (p0.05) ise anlamlı fark olmadıgı tespit edilmistir. Erkek sporcularda ise, PLT (p0.05) fark bulunamamıstır. Üre degerinde (P0.05). Elde edilen verilerin istatistiki analizlerinin yapılmasında SPSS paket programı kullanıldı. Antrenman öncesi ve sonrası farklılıkların tespitinde ise bagımlı `t' testi uygulandı. Sonuç olarak, bulguların normal degisim sınırları içinde oldugu, dolayısı ile sporcularda herhangi bir risk olusturmadıgı görülmektedir. Ancak ortamla veya bireysel farklılıklarla ilgili degiskenlerden dolayı insan saglıgı veya performans açısından önemli bulgulara rastlanma ihtimaline binaen bu tür çalısmaların sıkça yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This scientific research aimed to explain the hematological and biological parameters effects of acute training period for youths both sportsmen and sportswomen who will attend the World Teakwondo Championship. In the research, 11 sportswomen with an average age of 16.46 ± 1.04 year, an average sports age 7,55±2,62 year, an average height of 167.64 ± 6,28 cm and an average weight of 56.74 ± 9,61 kg were used as subjects. Heart beating rhythm average of sportswomen was 67.27±5,89 heartbeat /dk during relaxing and 169,46±11,35 heartbeat/dk after training. 11 sportsmen with an average age of 16.55 ± 0.82 year, an average sports age 7,73±2,10 year, an average height of 174.82 ± 9,56 cm, an average weight of 61.37 ± 12,16 kg, Heart beating rhythm average of sportsmen was 64,18±5,78 heartbeat /dk during relaxing and 165,46±9,68 heartbeat /dk after training. This research is based on the blood samples which taken, maximal were training before and after of the period require applied on the sportmen.