Larinks kanserli hastalarda dna ligaz enzim geni polimorfizminin PZR-RFLP tekniği ile araştırılması
Investigation of dna ligase gene polymorphism in patients with laryngeal carcinoma by PCR-RFLP technique
- Tez No: 195181
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Larinks kanserleri dünyada en sık görülen bas boyun kanser tiplerinden biridir. Bu hastalıgın orataya çıkmasında sigara, çalısma sartları ve hayat tarzı gibi çevresel faktörler etkili olmasına ragmen, özellikle DNA replikasyonu, rekombinasyonu ve tamir sistemleri gibi bazı hücresel mekanizmalar da katkıda bulunmaktadır. DNA ligaz, DNA replikasyonu, rekombinasyon ve tamir islemlerinde rol alan önemli bir enzimdir. DNA ligaz I geninin 6. ekzonunda (AC) tek temel degisimi polimorfik bir yapı oldugu bildirilmistir. Buna baglı olarak bu enzimi kodlayan gen polimorfizminin kanserin orataya çıkmasında etkili olabilecegi bildirilmistir. Ancak literatürde bu konu ile ilgili herhangi bir çalısmaya raslanmamıstır. Larinks kanserlerinde genetik faktörlerin ortaya konması amacıyla onemli bir gen olan DNA ligaz genindeki polimorfik yapının önemli hipotezi ortaya konmustur. Bu amaçla, 94 larinks kanseri hasta ve 140 saglıklı bireyden elde edilen, toplam 234 DNA bireyden elde edilen DNA örneklerine PCR-RFLP teknigi ile DNA ligaz geni polimorfik yapısı incelenmistir. DNA ligaz genotip sıklıgını AA, AC ve CC için; hastalarda sırasıyla %17, %47.9 ve %35.1 ve kontrol grbunda %22.1, %39.3 ve %38.6 olarak belirlendi. Larinks kanseri ve DNA ligaz I geni polmorfizmleri bakımından istatistiksel bir fark bulunamadı (2=1.886, P =0.389). Bununla birlikte sigara alıskanlıgı (2=6.256 and P=0.044) ve DNA ligaz I genotipi arasında farklılık tespit edildi. Literatürde Larinks kanseri ve DNA ligaz I gen polmorfizmi ile ilgili çalısma bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Laryngeal squamous cell carcinoma (LSCC) is the most common of all head and neck cancer types on the worldwide. Although in the arising of this disease environmental factors like as smoking, work situation, life styles are effective on occurance and progresssing of LSCC, many cellular mechanisms especially DNA replication, recombination and repair systems may have contribution to the development of disease. DNA ligase I is an essential enzyme that required for DNA replication, recombination and repair processes. A single base exchange (AC) in exon 6 of gene were well known. There has been no study on this polymorphism and relation to the LSCC. Therefore, we hypothesised that DNA ligase I polymorhism which encodes this enzyme can impress the cancer development. In our study, we examined that total 234 genomic DNA of 94 patient with LSCC and 140 control individual as control group by using PCR-RFLP analysis. DNA ligase genotype frequencies were 17%, 47.9%, 35.1% in patients and 22.1%, 39.3%, 38.6% in controls for AA, AC and CC, respectively. We did not find any significance differencies for DNA ligase I gene polymorphism between patient and control group (2=1.886, P =0.389). However, a significant difference were found between smoking habits (2= 6,256 and P= 0,044) and DNA ligase I gene polymorphism. As a conclusion, our results indicate that there is a asssociation the polymorphism and smoking habits to the development of LSCC risk.