Periodontal hastalık ile romatoid artrit arasındaki ilişki
Inter-relationships between rheumatoid arthritis and periodontal disease
- Tez No: 195187
- Danışmanlar: PROF.DR. MİHTİKÂR GÜRSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Romatoloji, Dentistry, Rheumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalısmanın amacı, periodontal hastalık ile romatoid artrit (RA) arasında olası bir iliskinin olup olmadıgını arastırmaktır. Çalısmaya iki grup halinde toplam 73 birey dahil edildi. Selçuk Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesi Periodontoloji A.D.'na basvuran RA'lı 33 birey ile (9 erkek ve 24 kadın; yas ort:48.3) ve 40 saglıklı bireyin (11 erkek ve 29 bayan; yas ort:47.5) klinik periodontal parametreleri kayıt altına alındı. Tüm bireyler en azından 12 adet dise sahipti. Klinik periodontal parametreler; sondlama cep derinligi (SCD), klinik atasman kaybı (KAK), plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), agızdaki toplam kalan dis sayısını (KD) ve alveoler kemik kaybı (AKK) yüzdesini içermekteydi. AKK yüzdesi panoramik radyograflar üzerinde Shei cetveliyle ölçüldü. Bu çalısmada KDS degerleri, RA'lı bireylerde saglıklı bireylere oranla önemli ölçüde düsükken diger tüm klinik parametreler (SCD, KAK, Pİ, Gİ, AKK) ise önemli ölçüde yüksekti. Bu çalısmanın sınırları içerisinde yaygın olarak görülen kronik hastalıklar olan RA ve periodontal hastalık arasında potansiyel bir iliski oldugu tespit edilmistir. Ancak bu iliskinin arastırılacagı birçok merkezde yürütülen uzun süreli takip çalısmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine whether there is a relationship between disease experience of rheumatoid arthritis (RA) and periodontal disease. A total of 73 individuals in 2 groups were included in this study. Thirty three individuals with RA (9 males and 24 females; mean age: 48.3) and 40 healthy individuals (11 male and 29 females; mean age: 47.5) over 35 years attending the University of Selcuk Faculty of Dentistry Department of Periodontology were assessed for the prevalence of periodontal disease. All individuals at least have 12 teeth. Clinical periodontal parameters included probing depth (PD), gingival index (GI), clinical attachment loss (CAL), plaque index (PI), alveolar bone loss (ABL) and number of remaining teeth (RT). ABL was measured by means of Shei ruler on panoramic radiographs and defined as percentage.