Temporomandibular düzensizliği olan bireylerin triptofan hidroksilaz gen polimorfizmi ve ağrı algısı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of patients with temporomandibular disorders in terms of tryptophan hydroxylase gene polymorphism and pain perception
  1. Tez No: 195188
  2. Yazar: OSMAN A. ETÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HANİFE ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Tıbbi Biyoloji, Dentistry, Medical Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Temporomandibular düzensizlikler (TMD), çene eklemi ve/veya çigneme kaslarında agrı ve/veya fonksiyon bozuklugu ile karakterize genis bir yelpazede ele alınan, toplumda yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Ne var ki, TMD'nin nedenleri halen netlik kazanmadıgı gibi kesinlesmis bir tedavi yöntemi de söz konusu degildir. Agrı, TMD'li bireyin esas bulgularından bir tanesidir. Ancak agrı, öznel bir bulgu olup nesnel olarak degerlendirilmeye ihtiyacı vardır. 5 Hidroksitriptamin (5-HT) olarak da bilinen serotonin bir agrı inhibitörü olarak görev aldıgı gibi agrının yanısıra istah, uyku, cinsel fonksiyon gibi bir çok hayati aktivitenin düzenlenmesinde de önemli rol oynar. TMD'de de önemli rolü oldugu bildirilen serotonin, triptofandan, triptofan hidroksilaz (TPH) enzimi ile sentezlenir. Bu basamak serotonin sentezinin hız kısıtlayıcı basamagı olup TPH enzimini kontrol eden genin polimorfizminin serotonin sentezini etkiledigi kanıtlanmıstır. TPH geni 11. kromozomda yer almakta olup bu gen ile ilgili birçok polimorfizm tanımlanmıstır. Ancak, intron 7'deki A218C polimorfizminin pekçok psikiyatrik ve davranıssal rahatsızlıklarla iliskili oldugu saptanmıs olup gen ifadesinde önemli rol, oldugu bildirilmistir. Bu çalısmanın amacı, TMD'li bireylerin TPH gen polimorfizmi açısından degerlendirilmesinin yanısıra TMD'li bireylerle saglıklı bireyler arasında genel agrı algısı açısından farklılık olup olmadıgının arastırılmasıdır. Arastırma grubunu olusturacak temporomandibular bölgede agrı sikayeti dısında herhangi bir sistemik rahatsızlıgı olmayan 50 birey (9 erkek, 41 kadın) ile kontrol grubunu olusturacak 45 saglıklık birey (8 erkek, 37 kadın) çalısmaya dahil edildi. Klinik ve radyografik degerlendirmeler sonucunda bireylere TMD teshisi kondu. Bireylerin öznel agrıları 0-100 mm'lik görsel analog ölçülü (GAÖ) ile degerlendirildi. Yazılı ve sözlü onayları alındıktan sonra bireylerden 7 ml kan örnegi alınıp PCR yöntemi ile TPH genotipleri belirlendi. Ayrıca bireylerin sol ellerinin hipotenar bölgesinden mekanik bir algometre ile üç kez basınç agrı esikleri (BAE) ölçüldü ve kg/cm2 olarak hesaplanan ortalama deger bireyin genel agrı esigi olarak kabul edildi. Arastırma grubundaki bireylerin 11 tanesinde myofasiyal agrı, 17 tanesinde agrı ile birlilkte redükte olabilen disk yer degistirmesi (RDYD), 22 tanesinde ise redükte olamayan disk yer degistirmesi (RODYD) mevcuttu. Ayrıca hasta bireyler TPH gen polimorfizmi açısından degerlendirildiginde 11 tanesinin ?AA?, 19 tanesinin ?AC? ve 20 tanesinin de ?CC? genotipinde oldukları görüldü. Kontrol grubunda ise 13 tane ?AA?, 25 tane ?AC? ve 7 tane ?CC? genotipinde birey bulunmaktaydı. ?CC? genotipi ve ?C? aleli hasta grubundaki bireylerde anlamlı derecede fazla görüldü (p0.05). Arastırma grubundaki bireylerin GAÖ degerleri ile BAE degerleri arasında bir iliski bulunmamasına ragmen GAÖ degerleri 50 mm'den büyük olanların çogunlugun (%73.9) BAE degerlerinin 6.0 kg/cm2'den düsük oldugu tespit edilmistir. Yukarıdaki sonuçlara göre serotonerjik sistemin önemli bir elemanı olan TPH gen polimorfizminin TMD'nin etyolojisinde önemli bir etken olabilecegi düsünülmektedir. ?CC? genotipi ve ?C? aleli, TMD açısından bir risk faktörü olarak degerlendirilebilir. TMD'li bireyin klinige basvurmasının sebebi olan agrı ve/veya fonksiyon bozuklugu gibi bulguların altında yatan neden, fiziksel unsurların yanısıra bireyin düsük agrı esigi de olabilir. Bir baska deyisle bireyin siddetli agrı tariflemesinin nedenlerinden biri düsük agrı esigine sahip olması olabilir. Bireyin agrı algısı ve genetik özellikleri, bireyin TMD açısından degerlendirilmesinde göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular disorders (TMD) are wide-spread among population and characterized with pain and/or dysfunction within temporomandibular joints and/or masticator muscles. However, underlying mechanisms of TMD are still unclear as well as no definitive cure is suggested. Pain is one of the major symptoms of patient with TMD. However pain is a subjective finding which is needed to be quantified objectively. Serotonin, which has been defined as 5 Hydroxytryptamine (5-HT) is known as a pain inhibitor and plays role on regulation of many vital activities such sleep, appetite and sexual behavior. Serotonin which has been reported to have a role on TMD is synthesized from tryptophan by the enzyme tryptophan hydroxylase (TPH). This is the rate-limiting step of serotonin synthesis and the effect of TPH gene polymorphisms on serotonin synthesis has been shown. TPH gene is located on 11. chromosome and several polymorphisms of this gene have been identified. However, A218C polymorphism in intron 7 has been related with many psychiatric and behavioral disorders and reported to play critical role on gene expression The aim of this study is to evaluate patients with TMD in terms of TPH gene polymorphism and investigate whether patients with TMD are different in point of pain perception. 50 individuals (9 men, 41 women) with no systemic disease except pain complaint within temporomandibular region and 45 healthy volunteers (8 men, 37 women) were conducted for this study. Subsequent clinical and radiographic examinations TMD diagnosis was achieved. Individuals were given a visual analogue scale (VAS) of 100 mm to assess subjective pain. After verbal and written approvals were obtained from subjects, 7 cc venous blood was drawn from each subject and samples were analyzed via PCR technique in order to determine TPH gene polymorphisms. Additionally, pressure pain thresholds (PPT) of individuals were measured with a mechanical algometer. The device was applied onto hypothenar region of left hand three times and mean value in kg/cm2 was considered as general pain threshold of individual. Eleven subjects in experimental group had myofacial pain while 17 had pain with disc displacement with reduction and 22 had pain with disc displacement without reduction respectively. Genetic evaluation of patients revealed that 11 patients had ?AA? genotype, 19 had ?AC? genotype and 20 had ?CC? genotype. On the other hand genotype of 13 subjects was determined as ?AA?, 25 was ?AC? and 7 was ?CC? in control group. ?CC? genotype and ?C? allele were significantly prevalent among patients (p0.05). Although no relationship exists between VAS scores and PPT values of patients, in experimental group, most of the subjects (73.9%) with a VAS score of higher than 50 mm had PPT scores lower than 6.0 kg/cm2. According to the results of this study, gene polymorphism of TPH enzyme which is considered as a crucial component in serotonin synthesis might have an effect on TMD etiology. ?CC? genotype and ?C? allele might be considered as a risk factor in TMD. Besides severity of physical conditions lower pain threshold of individual might be an underlying reason of symptoms such as pain and dysfunction which make patient request treatment. In other words severe pain expression might be related with individual pain threshold. Genetic basis and pain perception should be considered in assessment of TMD.