Etlik piliçlerde enrofloksasin içeren müstahzarların farmakokinetiği
The pharmacokinetics of approved medicines including enrofloxacin in broiler chicken
  1. Tez No: 99427
  2. Yazar: ALİ PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEZAİ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
34 ÖZET Etlik Piliçlerde Enrofloksasin İçeren Müstahzarların Farmako kinetiği Bu çalışmanın amacı, etlik piliçlerde Di, kursak içine ve içme suyuna 10 mg/kg miktannda ve tek dozda verilen enrofloksasin içeren müstahzarlann farmakokinetiğini belirlemek; bu farmakokinetik değişkenlerden yararlanarak formülasyon arasında farklılıklar olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmada 40 günlük 42 adet etlik piliç kullanıldı. Hayvanlar civciv olarak alındı. Herhangi bir ilaç uygulaması yapılmadı. Civcivler 40 gün boyunca herhangi bir antibiyotik katkısı olmayan yemle beslendi. Hayvanlar 25 günlükken 7 gruba (Grup 1, 2A, 2B, 2C, 3A, 3B ve 3C) aynldı. Enrofloksasin Grup V deki hayvanlara 10 mg/kg dozunda Dİ verildi. İlacın verilmesini takiben 5., 15. ve 30. dakikalar ile 1, 2, 4, 6, 8, 12, 18 ve 24. saatlerde sol kanat altı venasından 0.5 mi kan alındı. Kan, sitratlı (suda %10 sodyum sitrat çözeltisinden 0.01 ml/ml kan olacak şekilde) tüplere doğrudan toplandı. Alınan kanlar 3000 devirde 10 dakika santrifüj edilerek plazmalara aynldı ve plazmalar aynlmalannı takiben analiz edilene kadar -18 °C de saklandı. Grup 2A' ya Baytril, 2B' ye Enrolen ve 2C deki hayvanlara HIPRALONA ENRO-S sonda aracılığı ile 10 mg/kg dozunda uygulandı ve kanlann alınması 5. dakika hariç Grup 1 deki gibi gerçekleşti. Grup 3A' ya Baytril, 3B' ye Enrolen ve 3C deki hayvanlara HIPRALONA ENRO-S uygulandı. Bir gece susuz bırakılan hayvanlara 2 saatte tüketebilecekleri kadar su hazırlandı ve ilaç 10 mg/kg miktarında bu suya katıldı. Kan örneklerinin hazırlanması ve işlenmesi Grup 2' dekiler gibi yapıldı. Plazma ilaç yoğunluğu agar jel disk diffüzyon yöntemiyle belirlendi. Plazma ilaç yoğunluğu zaman eğrisi iki-bölmeli dışa açık modeli gösterdi.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY The Pharmacokinetics of Approved Medicines Including Enrofloxacin in Broiler Chicken The goal of this study is to determine the pharmacokinetics properties of approved medicines including enrofloxacin in broiler chickens after single intravenous (IV) and orally administered at the dose level of 10 mg/kg body weight (bw) and to find out if there are their differences in pharmacokinetic profiles. In this study, 42 broiler chickens, 40 days-old, were used. Broiler chicks were obtained one-day-old and fed by fodder without any antibiotic suplamentation for 40 days. When they were 25 days-old, they were divided into 7 groups (as groups 1, 2A, 2B, 2C, 3A, 3B, 3C). Enrofloxacin was given IV to the animals in Group 1; Baytril, Enrolen and HIPRALONA ENRO-S were administered Group 2A, 2B and 2C directly into the crop respectvely; Baytril, Enrolen and HIPRALONA ENRO-S were given Group 3A, 3B and 3C via drinking water respectively. Following the drug administration, blood samples were obtained from the vein under their left wings at 0,08 to 24 hours and collected with citrated tubes throug a canule. Plasma was separated by centrifugition (3000 rpm, 30 minutes) and analyzed by agar gel disc-diffusion method. Curve of plasma drug concentration-time profile was characteristic a two- compartmental open model. There were significant differences in I. V. and oral administrations among some pharmacokinetic properties such a, p, tiQa, t^p, Vi, MRT, k12, k2i, k10> CI. T,T and Cma*.37 Following the I. V. administration of Enrofloxacin, some pharmacokinetic variables were as follows: EAA=41,8±3,1 (j.g.hours/ml; t1/2a=0,08±0,00 hours; 1^=9,6210,36 hours; V^O.6610,39 LAg; MRT=12,64±0,43 hours; k12=4,35±0,47“troafs-”1',- k2i=CF,S£aO,19-ttotrfs“1,r kro-4,,^6^,4?irotnrs^ei=af,T3±4',44Tmtrotrrâr.'kg. Following the administration of Baytril, Enrolen and HIPRALONA ENRO-S directly into the crop, some pharmacokinetic variables obtained were as follows, respectively: EAA=41,8±3,1 (xg.hours/ml, 40,6+6,5 ng.hours/ml, 40,5±3,0 ^ig.hours/ml and 35,9±5,7 xg.hours/ml; t1/2a=0,08±0,00 hours, 0,08±0,01 hours, 0,13±0,01 hours and 0,13+0,01 hours; t1/2p=9,62±0,36 hours, 16,50±1,57 hours, 3,15±0,86 hours and 7,45+0,14 hours: V^O.66+0,39 LAg, 0,24+0,15 LAg, 0,95±0,36 LAg and 0,08±0,01 LAg; MRT=12,64±0,43 hours, 12,90±1,12 hours, 21,83+2,47 hours and 20,77+2,88 hours; ki2=4,35±0,47 hours”1, 4,22±0,12 hours-1, 7,75+2,05 hours“1and 4,84±0,19 hours”1; k2i=0,50±0,19 hours“1; 0,29±0,12 hours”1, 0,13±0,01 hours'1 and 0,18±0,12 hours“1; k10=4,46±0,47 hours'1, 4,30+0,12 hours”1, 7,97+2,04 hours“1 and 4,86+0,23 hours”1; Cl=8, 13+4,44 ml/hours.kg, 2,84±1,57 ml/hours.kg, 1,97±0,07 ml/hours.kg and 1,68+0,44 ml/hours.kg; tmax=2,83+0,98 hours, 2,83±1,83 hours and 3,83+2,04 hours; cmax=46,00+6,8 fig/ml, 19,00+2,00 |j.g/ml and 26,00+0,3 jig/ml; F=97,71, 96,88 and 85,88. Following the administration of Baytril, Enrolen and HIPRALONA ENRO-S via in drinking water some pharmacokinetic variables were as follows, respectively: EAA=41,8±3,1 ng.hours/ml, 30,7±4,8 ng.hours/ml, 41,3+3,4 jxg.hours/mi and 31,2±3,5 ng.hours/ml; t1/2a=0,08±0,00 hours, 0,14+0,07 hours, 0,09+0,01 hours and 0,14±0,06 hours; t1/2p=9,62±0,36 hours, 17,32±1,69 hours, 5,33+0,21 hours and 34,65+2,72 hours: ^=0,6610,39 LAg, 0,20±0,09 LAg, 0,50+0,27 LAg and 1,68+0,08 LAg; MRT=12,64+0,43 hours, 18,02+2,48 hours, 17,00+2,32 hours and 15,06±6,98 hours; k12=4,35±0,47 hours“1, 4,26±0,16 hours”1, 4,45±0,31 hours'1and 4,15±0,77 hours“1; k21=0,50±0,19 hours”1; 0,40+0,11 hours“1, 0,42±0,19 hours”1 and 2,51±0,34 hours“1; k10=4,46±0,47 hours”1, 4,33±0,14 hours'1, 4,52±0,36 hours'1 and 4,20±0,40 hours"1; Cl=8,13±4,44 ml/hours.kg, 4,31±1,87 ml/hours.kg, 6,15±3,14 ml/hours.kg and 0,33±0,03 ml/hours.kg; W=2,00±1,08 hours, 1,33±0,75 hours and 0,79±0,95 hours; cmax=21,00±0,2 ^ig/ml, 20,0±0,3 p.g/ml and 20,0±0,1 |j.g/ml; F=73,44, 98,80 and 74,64. Results of this study pointed out that all these approved medicines were absorbed from the gastro-intestinal tract in broiler chickens and therefore their bioavailability were high. But, the best absorbtion and high level drug concentration in plasma were obtained via drinking water administration by Enrolen and into the crop administration by Baytril. The absorbation of enrofloxacin in chicken broiler has been well and widely.38 Key works: Enrofloxacin, Chicken, Pharmacokinetic, Patent