Japon bıldırcınlarında (coturnıx coturnıx japonıca) deneysel olarak oluşturulan aflatoksikozis'te yeme katılan maya glukomannanının bazı biyokimyasal parametreler ve antioksidan enzimler üzerine olan etkileri
The effects of dietary yeast glucomannan on some biochemical parameters and antioxidant enzymes during experimental aflatoxicosis in japanese quails (coturnix coturnix japonica)
  1. Tez No: 195207
  2. Yazar: BANU ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu arastırmada Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) yeme aflatoksin katılmasıyla deneysel olarak olusturulan kronik aflatoksikozise karsı adsorban olarak kullanılan esterifiye glukomannan (GM)'ın bazı biyokimyasal ve koagulasyon parametreleri ile antioksidan sistem enzim düzeyleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Arastırmada 10 günlük sağlıklı, 360 adet erkek Japon bıldırcını kullanıldı. Hayvanlar esit olarak 6 gruba ayrılarak kontrol (K) grubu normal bıldırcın yemi, aflatoksin (AF) grubu 2 mg/kg aflatoksin, 1. glukomannan (GM1) grubu 1 g/kg GM, 2. glukomannan (GM2) grubu 2 g/kg GM, 1. glukomannan-aflatoksin (AF+GM1) grubu 2 mg/kg aflatoksin + 1 g/kg GM ve 2. glukomannan-aflatoksin (AF+GM2) grubu 2 mg/kg aflatoksin + 2 g/kg GM içeren aynı yemle 42 gün boyunca beslendi. Çalısmanın 21. ve 42. günlerinde her gruptaki 20 hayvandan alınan kan örneklerinde malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz (GPx), süperoksit dismutaz (SOD), total protein (TP), albümin, trigliserit, kolesterol, glikoz, alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), kalsiyum (Ca), inorganik fosfor (?P), kan üre nitrojen (BUN) ve fibrinojen konsantrasyonları ile trombosit sayıları belirlendi. Arastırmanın 21. gün ve 42.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to evaluate the protective effects of esterified glucomannan (GM) as an adsorbent against dietary aflatoxin induced chronic aflatoxicosis in respect of some biochemical and coagulation parameters with antioxidant enzymes levels in Japanese quails (Coturnix coturnix japonica). In this study 10 day old healthy 360 male Japanese quails were used. These animals were separated equally into six groups. These groups were fed with normal diet (control group, K), the same diet containing 2 mg/kg aflatoxin (aflatoxin group, AF), 1 g/kg GM (GM1 group), 2 g/kg GM (GM2 group), 2 mg/kg aflatoxin + 1 g/kg GM (AF+GM1 group) and 2 mg/kg aflatoxin + 2 g/kg GM (AF+GM2 group) for 42 days. In the blood samples taken on the 21th and 42th day of study, malonedialdehyde (MDA), glutathione (GSH), glutathione peroxidase (GPx), superokside dismutase (SOD), total protein (TP), albumin, triglyseride, cholesterole, glucose, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), calcium, inorganic phosphorus (IP), blood urea nitrogen (BUN), fibrinogen concentrations with thrombocyte count were determined. On the 21th and 42th day of study, GSH, GPx and SOD levels from antioxidant parameters decreased, MDA level as a lipid peroxidation product increased.