Kompozit rezin simaların polimerizasyon ve renk değişimlerine farklı porselen laminate veneerlerin etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effects of porcelain laminate veneers on polymerization and color changes of composite resin cements
- Tez No: 195215
 - Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT KESİM
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalısmada; farklı PLV'ler ve kompozit rezin simaların hızlandırılmıs yaslandırma sonrası polimerizasyon dereceleri ve renk degisimleri incelendi. Bu amaçla, PLV'ler dört farklı porselen materyali ile iki farklı kalınlıkta hazırlandı. Hazırlanan örnekler farklı rezin simanlar ile yapıstırıldı ve elde edilen tüm örneklere hızlandırılmıs yaslandırma islemi uygulandı. Bu islemden önce ve sonra örneklerin polimerizasyon derecelerini belirlemek için Vicker's sertlik testi yapıldı ve renk degisim degerlerini belirlemek için de spektrofotometre cihazı kullanıldı. Porselen sistemlerinin, porselen kalınlıgının ve rezin sistemlerinin renk degisimi ve sertlik degerlendirmesi için çok yönlü varyans analizi uygulandı. Renk degisimlerinin istatistik olarak degerlendirildi. Guruplar arasında, E degeri açısından yapılan degerlendirmede Vitablok Mark II ve Vitadur Alpha porselen sistemleri arasında istatistik olarak fark anlamsız bulundu (p=,240). Renk degisimi açısından en basarılı porselen gurubu Ceramco 3 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
At the current study, color change and degree of conversion after accelerated aging of PLV?s luted by composite resin luting cement were investigated. PLV?s were fabricated from four different materials (IPS Empress 2, VitaBlock Mark II, Vitadur alpha and Ceramco 3), and two different thicknesses (0,5 mm and 0,7 mm) for each material. Prepared samples were exposed to accelerated aging and different resin cements were used to bond. Vicker?s microhardness degree and color change degrees of samples were recorded before and after this procedure. Multiple-way analysis of variance was used to evaluate the color changes and micro hardness in between each porcelain system, for different porcelain thickness and different resin systems. Color change were evaluated statically. When the E value was evaluated, the difference between Vita Block Mark II and Vitadur Alpha Porcelain systems were not statistically significant among groups (p=0,240). The Ceramco 3 was found as the most successful porcelain group for color change.