Obstrüktif uyku apnesi sendromlu hastalarda işitme yolaklarının değerlendirilmesi
The evaluation of auditory pathways on patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 195240
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZCAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS), birçok hastalık tablosunun görülebildigi uyku hastalıkları spektrumu içinde en sık görülen patolojidir. OUAS hastalarının uykuya baslaması ile üst hava yolu dinamigini saglayan dilatör kasların aktivitesi azalır ve hava yolu daralıp, kollaps olur. Bunun sonucu apne ve hipopne gelisir. Bunun devamında hipoksi ve hiperkapni olur. Bu hipoksi ve hiperkapni, isitme yolaklarını çesitli sekillerde etkiler. BERA tetkiki santral ve periferik isitme yolaklarını degerlendirmemizi saglayan non invaziv, objektif bir testtir. Çalısmamızın amacı, OUAS'ın isitme yolaklarına bir etkisinin olup olmadıgını ortaya çıkarmaktı. Hasta ve kontrol grubuna isitme degerlendirilmesi için odyolojik ve BERA tetkiki yapıldı. Çalısmaya, Eylül 2006-Temmuz 2007 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Bogaz Kliniginde OUAS tanısı almıs 30 hasta ile 20 kontrol grubu alındı. Sonuç olarak, OUAS'ın isitme üzerine etkisi olmadıgı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is the most common disease of sleep disorders In OSAS patients the muscles that provide the stabilization of the upper airway, loose their function during sleep. Therefore aiway narrows and collapse occurs, resulting in apnea and hypopnea. As a result of apnea and hypopnea, hypoxia and hypercapnia occur. This hypoxia and hypercapnia affect the auditory pathways in different ways. Brainstem auditory evoked response is a non invasive and objective test that evaluate the central and peripheral auditory pathways. The aim of our study is to demonstrate any effect of OSAS on auditory pathways Odiologic and BERA tests were performed to patients and to the control group, for evaluating the hearing status. Thirty patients who were diagnosed as OSAS and as a control group of twenty participants were included into the study, at Düzce University ENT Department, between September 2006 and July 2007. In conclusion we found that OSAS does not seem to have any effect on hearing.