Atorvastatinin sıçan iskelet kasında oluşturduğu yapısal değişikliklerin ışık ve elektron mikroskobuyla değerlendirilmesi
Evaluation of the atorvastatin-induced structural changes in skeletal muscles of rats by light and electronmicroscope
  1. Tez No: 195252
  2. Yazar: MEHMET SERHAN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalısmamızda, bir statin türevi olan atorvastatinin sıçan iskelet kasında olusturdugu yapısal degisikliklerin ısık ve transmisyon elektron mikroskobu (TEM) düzeyinde incelenmesi ve degerlendirilmesi amaçlandı.40 adet eriskin erkek wistar albino rat; biri kontrol ve dokuzu deney grupları olmak üzere 10 esit gruba bölündü. Deneyin baslamasından sonra 5. 10. ve 15. günlerde sakrifiye edilen ratların quadriceps femoris kasları ısık ve elektron mikroskobunda incelendi. Kontrol grubundan elde edilen kasların histopatolojik incelemelerinde herhangi bir yapısal degisiklige rastlanmazken, diger 9 deney grubundan elde edilen kas örneklerinde degisen derecelerde histopatolojik bulgular elde edildi. Genel olarak kaslarda dejenerasyon, kontraksiyon, nekroz, bagdoku artısı, mononükleer hücre infiltrasyonu, kas lifleri arasında vakuoler yapılar ve sentral nükleus belirgin artıs göstermekteydi. Burada da histopatolojik bulgularımız, doz ve zaman arttıkça buna paralel olarak artıs gösterdi. Utrastrüktürel düzeyde; Miyoflaman ve miyofibril kaybı, mitokondrionlarda kristalizis, sayıca ve hacimce artıs, nükleus etrafında yada miyoflaman kaybının oldugu bölgelerde kümelenmis durumdaydılar. Özellikle Z bandındaki deformasyon ve silinme bariz bulgulardandı. Bu bulguların derecesi, atorvastatinin verilme dozu ve verilme zamanı arttıkça buna paralel olarak artıs gösterdi. Sonuç olarak atorvastatin etkisinin iskelet kası üzerinde düsük dozdan baslayarak yüksek doza dogru, histopatolojik etkinin dogru orantılı olarak arttıgı, özellikle ultrastrüktürel düzeyde miyofilaman kaybının Z bandına dogru oldugu kas dejenerasyonunun en belirgin özelliklerinden biri olarak tespit edilmistir. Mitokondrial degisikliklerin özellikle anormal sekiller kazanarak kristalizise ugraması ve vakuoler görünüm kazanması bununla birlikte lameller cisimciklere rastlanması, mitokondrial hasarın atorvastatin etkisine baglı olarak arttıgı belirlenmistir. Bunun yanında bozulan oksidatif enerji metabolizmasını kompanse etmek amaçlı mitokondrionların boylarının uzadıgı, füzyona ugradıkları ve sayıca çogaldıkları tespit edilmistir. Atorvastatinin iskelet kaslarında göstermis oldugu toksik etki ile birlikte, klinikte doz ve zaman baz alınarak, hasta tedavilerine ısık tutacagı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study we evaluated toxic effects of atorvastatin on the development of muscle necrosis in rats at the transmission electron microscopy (TEM) and light microscopic level.Male, adult 40 Wistar- albino rat used in this study.Rats divided into 10 equal groups as one control, 9 treatment groups.All rats were sacrified after 5th 10th and 15th days of the study.And their quadriceps femoris muscle tissues were examined in light and electron microscopy. In control group there was no histopatologic changes determined on their muscle tissue samples. But on the other hand, in the treatment groups, some histopathologic changes were determined in different degrees. Generally our findings were degenaration, contraction, necrosis, fibrosis in the perimisial area, central nucleus on the muscle tissues. These findings were increased due to the high treatment dose and the long treatment time. Electron microscopic changes or findings were parallel or similar to the light microscopic findings. Histopathologic changes were increased due to the high treatment dose and the long treatment time. Electron microscopic findings; destruction of myoflamans and myofibrils, cristalizis of mitochondria, their volumes and numbers were increased, mitochondria combine to gether at perinuclear area or at the myofibrils destructive areas in the sarcoplasma. One of the major finding was the destruction of the Z bands. In conclusion; the toxic effect of atorvastatin was increased due to the high treatment dose and the long treatment time. Myofibrils destruction or necrosis were seen especially at the Z band areas. Mitochondrial cristalizis, anormal shaped, size and anormal increased mitochondria were the reason of the atorvastatin treatment. Mitochondria goes on fusion to compensate for the oxidative energy metabolism which is out of order. Because of all these reasons, medical doctors will take care about the treatment dose and the long treatment time of the atorvastatin.