Aydın ve İzmir bölgesindeki sığırlardan Pasteurella multocida?nın izolasyonu, tiplendirilmesi ve antibiyotiklere duyarlılıkları
The isolation, serotyping and antimicrobial susceptibility of Pasteurella multocida strains in cattle in the region of Aydin and Izmir
- Tez No: 195253
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalısmada, Pasteurella multocida izolasyonu amacıyla kullanılan toplam 570 adet sıgır intratrcheal svabının 350 adedi İzmir ilinde, 220 adedi ise Aydın ilinde bulunan mezbahalardan temin edildi. Arastırmada kullanılan 570 adet örnegin 28 (%4,9)'inden P. multocida izolasyon ve identifikasyonu yapıldı. İzmir ilinden alınan 350 örnekten 18 adet (% 5,14) ve Aydın ilinden alınan 220 örnekten 10 adet (% 4,54) P. multocida izolasyon ve identifikasyonu yapılmıstır. Yapılan çalısmada 28 adet saha susunun 15 (% 53,6) adedi tip B, 10 (% 35,7) adedi tip A ve 1 (% 3,5) adedi de tip D olarak tespit edildi. İzolatlardan 2 (% 7,2) adedi ise tiplendirilememistir. P. multocida suslarının % 93,0 flourphenicole'e, % 61,0 enrofloxacine'e, % 54,0 oxytetracycline'e duyarlı oldugu bulundu. P. multocida suslarının tümünün erytromycine ve sulphamethaxsazole ? trimethoprim'e % 82,0, gentamycine'e % 64,0 ve amoxycilline clavulanic acid'e ise % 61,0 oranlarında dirençli oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 570 intratracheal swabs were examined for the Pasteurella multocida isolation that were taken 350 of from zmir region slaughterhouse and were taken 220 of from Aydın region slaughterhouse. P. multocida was identified from 28 (4,9%) of 570 intratracheal swabs that were examined in this study. Pasteurella multocida was identified from 18 (5,14%) of 350 in zmir region and 10 (4,54) of 220 in Aydın region. In the study, a total of 28 field Pasteurella multocida strains were serotyped as ; 15 (53,6 %) type B, 10 (35,7%) type A and 1 (3,5%) type D, respectively. Of 2 Pasteurella multocida strains were untypeable. The Pasteurella multocida strains were found to be susceptible to Flourphenicol (93,0 %), Enrofloxacine (61,0 %), Oxytetracycline (54,0 %) and were found to be resistant to Erythromycine (82,0 %), Sulphamethaxsazole-Trimethoprim (82,0 %), Gentamycine (64,0 %) and Amoxycilline-Clavulanic acid (61,0 %).