Dişi sıçanlarda aromataz inhibitörü letrazolün monoaminerjik nörotransmitterler, ncam düzeyleri ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkileri
Effects of aromatase inhibitor letrazole on monoaminergic neurotransmitters, ncam levels and cognitive functions in female rats
- Tez No: 195255
- Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Östrojenin özellikle uzaysal hafıza basta olmak üzere ögrenme ve hafızayı etkilemektedir. Östrojen sentezleyen aromataz enzimi nöronlarda ve astrositlerde bulunmaktadır. Letrazol bu enzimi geri dönüsümlü ve güçlü bir sekilde inhibe etmektedir. Bu çalısma, letrazolün uzaysal ögrenme ve hafıza performansları, çesitli beyin bölgelerinde nöral hücre adezyon molekülleri (NCAM) ve katekolaminerjik nörotransmitter düzeyleri üzerine etkilerinin ve bunların birbirleriyle iliskilerinin arastırılması amacıyla yapıldı. İntakt modelde, düzenli siklus gösteren toplam 32 adet yetiskin Sprague-Dawley sıçan dört gruba ayrıldı (n=8). Kontrol grubuna sadece serum fizyolojik verildi. İkinci ve üçüncü gruplara günlük oral gavaj ile sırasıyla 0.2 ve 1 mg/kg dozlarında letrazol altı hafta uygulandı. Letrazol (1mg/kg) uygulanan diger bir grup uygulamadan sonra iki hafta iyilesmeye bırakıldı (iyilesme grubu). Ovarektomize (Ovx) modelde ise, 32 adet sıçan iki taraflı ovarektomize edildikten sonra dört gruba ayrıldı. Birinci gruba sadece serum fizyolojik verildi. İkinci gruba letrazol (1mg/kg) altı hafta uygulandı. Ovx sıçanların üçüncü grubuna letrazol (1mg/kg) ile günlük östradiol (E2, 10?g/sıçan) ve son gruba ise 1mg/kg letrazol ile birlikte 10?g/sıçan dozunda E2 gün asırı uygulandı. Uygulamalar sonunda tüm hayvanlar Morris su tankı uzaysal ögrenme testlerine tabi tutuldular. Sonra hayvanlar dekapite edildiler ve hızla beyinleri çıkarılıp bölgelere ayrıldı. Katekolaminlerin konsantrasyonu HPLC-ECD ile belirlendi. NCAM 120, 140 ve 180 izoformları Western blot ile ve serum E2 seviyeleri ise ELIZA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
It is well-known that estrogen influences the learning and memory, especially spatial memory. Expression of aromatase which synthesizes estrogen has been demonstrated in neurons and astrocytes. However, letrazole strongly inhibits this enzyme in a reversible manenr. In this study, we aimed to investigate effecte of letrazol on spatial learning, memory perfomances, neural cell adhesion molecules (NCAM) in different brain regions and the catecholaminergic neurotransmitter levels and their relationship. In intact model, 32 adult Sprague-Dawley rats with regular oestrous cycles were divided into four groups (n=8). Rats in control group received saline alone. Letrazole was administered to the animals in the second and third groups by daily oral gavage at 0.2 and 1 mg/kg doses, respectively, for six weeks. Another group of letrazole (1mg/kg)-treated rats were allowed to recover for two weeks. In the second model, 32 rats were divided into four groups after bilateral ovariectomy. The first group served as control and received saline alone. Letrazole (1 mg/kg) was administered to second group for six weeks. Ovariectomized (ovx) rats in the third group were administered letrazole (1 mg/kg) and daily estradiol (E2, 10 ?g/rat). The rats in the last group were administered letrazole (1 mg/kg) and E2, (10 ?g/rat) on alternate days. At the end, all rats were subjected to a spatial version of Morris water maze. Then, the animals were decapitated and the brains rapidly removed and seperated into regions. Catecholamine concentrations were determined by HPLC-ECD. NCAM 180, 140 and 120 isoforms were detected by Western blotting. Levels of serum E2 were determined by ELISA.