Hafif ve orta dereceli aort darlığında kalp hızı değişkenliği ile kalp hızı türbülansı ve bu bulguların ekokardiyografik parametrelerle ilişkisi
Heart rate variability and heart rate turbulence in mild to moderate aortic stenosis
  1. Tez No: 195254
  2. Yazar: UĞUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA CEMRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Hafif ve orta dereceli aort darlığı (AD) klinisyenler tarafından genelde iyi huylu bir hastalık olarak bilinir ancak son yapılan bir çalışmada bu hastalarda mortalitenin normal popülasyondan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Otonom fonksiyonları gösteren kalp hızı değişkenliği (KHD) ve kalp hızı türbülansı (KHT) bazı hastalıklarda prognostik öneme sahiptir. Çalışmamızda amacımız bu parametreleri hafif ve orta dereceli AD olan hastalarda değerlendirmek ve bu parametrelerin aort darlığındaki ekokardiyografik bulgularla herhangi bir ilişkisi olup olmadığını saptamaktır. Yöntemler: Asemptomatik, hafif ve orta dereceli AD olan 43 hasta çalışmaya alındı. Bu hastaların ekokardiyografik değerleri ve KHD ile KHT parametreleri elde edildi ve bu parametreler benzer klinik özelliklere sahip 50 kontrol hastası ile karşılaştırıldı. AD hastalarından elde edilen KHD ve KHT parametreleri ile ekokardiyografik bulgular arasında ilişki olup olmadığına bakıldı. Bulgular: Ortalama RR intervali, pNN50 ve RMSSD hariç tüm zaman alanı KHD parametreleri AD grubunda belirgin olarak daha düşük bulundu. AD grubunda LFnu ve LF/HF oranı daha yüksek ve Hfnu daha düşük tespit edildi. Türbülans başlangıcı ise iki grup arasında istatistiksel farka ulaşabilen tek KHT parametresiydi. Bu bulgular hafif ve orta dereceli AD'de artmış sempatetik tonusa işaret etmekteydiler. AD hastalarında MPI ve Em/Am oranı başta olmak üzere diyastolik fonksiyonu gösteren ekokardiyografik bulgular KHD ve KHT parametreleri ile ilişkiliydi. Sonuçlar: Hafif ve orta dereceli aort darlığında KHD ve KHT parametreleri ile gösterilen sempatetik aktivasyon bu çalışmanın önemli bir bulgusudur. Bu aktivasyon diyastolik fonksiyonu gösteren ekokardiyografik bulgularla ilişkilidir ve aritmik komplikasyonlara neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Mild to moderate aortic stenosis (AS) is believed to have a good prognosis but in a recent study, mortality has been found to be significantly higher than normal controls. Heart rate (HR) variability and HR turbulence both of which reflect the autonomic tonus have prognostic value in several disease states. In this study, our aim was to study these parameters in mild to moderate AS and find whether any relationship is present between these parameters and echocardiographic findings. Methods: Asymptomatic 43 patients with mild to moderate aortic stenosis were included in our study. Echocardiographic parameters and 24-hour Holter ECG recordings for the detection of HR variability and HR turbulence indices were obtained and these indices were compared to 50 controls selected from the patients who had similar clinical characteristics with the AS patients. Correlation between the echocardiographic findings of AS patients and HR variability and HR turbulence indices was also studied. Results: All the time domain HR variability parameters except mean RR interval, RMSSD and pNN50 were significantly lower in the AS group. LFnu and LF/HF ratio were higher and Hfnu was lower indicating an increased sympathetic tonus in AS group. Among HR turbulence parameters, turbulence onset was disturbed with statistical significance. Echocardiographic findings indicating diastolic functions especially myocardial performance index and Em/Am ratio had significant correlations with the HR variability and HR turbulence parameters in AS patients. Conclusions: Sympathetic activation indicated by HR variability and HR turbulence parameters is demonstrated in patients with mild to moderate AS. This activation may lead to arrhythmic complications and it is found to be related to the echocardiographic parameters showing diastolic functions.