Endometriosis'te implantasyon değişikliklerinin immünohistokimyasal analizi
Immunohistochemical evulation of implantation changes of endometriosis
  1. Tez No: 282099
  2. Yazar: ZÜLAL ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, deneysel olarak oluşturulan endometrial odaklar üzerine r-hFSH, u-FSH ve aromataz inhibitörlerinin etkilerinin immünohistokimyasal analizler ile belirlenmesi amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada ağırlıkları 200-250 gr arasında değişen, 60 adet, Spraque Dawley türü dişi sıçan kullanıldı. Tüm hayvanlarda anestezi altında cerrahi yöntemle endometriyozis odakları oluşturuldu. Bunu takiben sıçanlar 21 gün boyunca herhangi bir tedavi verilmeksizin gözlendi. Bu süre sonunda 14 adet rat öldü. Daha sonra hayvanlar kontrol grubunda 10, diğer gruplarda 12 adet olacak şekilde rastgele 4 gruba ayrıldı. Grup I kontrol olarak kullanıldı ve hiçbir işlem yapılmadı. Grup II'ye, 22. günden itibaren 3 gün boyunca intraperitoneal (i.p) yol ile günde iki defa azalan dozda r-hFSH verildi. Grup III'e, 22. günden itibaren grup II'deki hayvanların aynı süre ve dozunda i.p yol ile u-FSH verildi. Grup IV'e ise 22. günden itibaren 3 gün boyunca gavaj ile grup II ve III'ye uygulanan doz ve sürelerde aromataz inhibitörü verildi. Tedavi sonrasında laparotomi ile odaklar çıkarıldı. Odaklar rutin histolojik boyama (Hematoksilen-Eozin, H.E) ve immünohistokimyasal olarak Ki67, CD34 ve VEGF boyamaları yapıldı.BULGULAR: Histolojik olarak odak çapları sadece u-FSH verilen grup ile aromataz inhibitörü verilen grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş olup, aromataz inhibitörü verilen grupta yer alan odakların çapları azalmış olarak tespit edildi. Bez sayısı açısından r-hFSH, u-FSH ve aromataz inhibitörü verilen gruplar, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalmış olduğu görülmüştür. İmmünohistokimyasal değerlendirmede ise Ki67 ekspresyonu çoktan aza doğru K > u-FSH > Aromataz inhibitörü > r-hFSH şeklinde idi. CD34 ve VEGF boyanmaları ise kontrol grubunda daha fazla sayıda prolifere endotel hücresi ve kapillerler olduğunu göstermiştir.SONUÇ: Endometriyozisli hastalarda in vitro fertilizasyon yapmak için kullanılan FSH preparatları endometriotik odaklarda makroskopik ve mikroskopik düzeyde büyümeyi azaltmakta veya ilerlemesini engellemektedir.ANAHTAR KELİMELER: Endometriyozis, r-hFSH, u-FSH, aromataz inhibitörü, immünohistokimya.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, we aimed to determine the effects of r-hFSH, u-FSH and aromatase inhibitors on endometrial focuses which were experimentally composed by immunohistochemical analyses.MATERIAL AND METHOD: 60 Spraque Dawley female rats that weighed between 200 and 250 g were involved in the study. Endometriosis focuses were composed on all of the rats by surgical methods under anesthesia. Then, they were followed for 21 days without any treatment. In the end of this time 14 rats died and the rest of them were divided into four groups randomly where the control group included 10 rats and the other groups included 12 rats. Group I was considered as the control group and no treatment was given. Group II was given r-hFSH intraperitoneally (i.p) after 22nd day for 3 days twice a day in decreasing doses. Group III was given u-FSH by the same method and dosed as in Group II. Group IV was given aromatase inhibitor for 3 days after 22nd day by gavage in the same doses and time as in Group II and Group III. In the end of treatment, the focuses were excised by laparotomy. The focuses were stained with routine histological dyes (Hematoxylin-Eosin, H.E) and immunohistochemical staining with Ki67, CD34 and VEGF was performed.RESULTS: The histological examinations of the focus diameters showed statistically significance only in the group where u-FSH was given and the group where aromatase inhibitor was given, and it was noticed that the focus diameters decreased in the group that aromatase inhibitor was given. When compared for the number of gauzes, the groups where r-hFSH, u-FSH and aromatase inhibitor were used showed statistically significant decrease. In the immunohistochemical evaluation, the expression of Ki67 was as follows:K > u-FSH > Aromatase inhibitor > r-hFSH. The staining of VEGF and CD34 showed that more proliferated endothelial cells and capillaries were present in the control group.CONCLUSIONS: The FSH extracts which are used in order to obtain in vitro fertilization in the patients with endometriosis cause neither macroscopic nor microscopic enlargement on the endometriotic focuses.KEYWORDS: Endometriosis, r-hFSH, u-FSH, aromatase inhibitor, immunohistochemistry.