The classical hero's journey of Lyra Belacqua in Philip Pullman's His Dark Materials
Philip Pullman'ın Karanlık Cevher Serisi eserinde Lyra Blacqua kahramanının klasik yolculuğu
- Tez No: 743126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAVID ALİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kadınlar, erken dönem fantastik edebiyatın kahramanlık içeren anlatılarından sıklıkla hariç tutulmuşlar, dahil edildikleri zaman ise takdiri hak eden karakterler değil, ev içi basit figürler olarak ele alınmışlardır. Ölüm, görücü usulü evlilik ya da bir erkek tarafından kurtarılmak, kadın karakterler adına sıklıkla karşılaşılan anlatılardır. Az sayıda kadınlar kahramanlık göstermiş olsalar da muazzam yiğitlikler sergileyen erkek kahramanlar sayıca çok daha üstün olmuşlardır. Çağdaş kadın, kültürün toplumsal cinsiyete yönelik beklentileri nedeniyle geçmişte mümkün olamayan işleri bugün başarabilmektedir. Çağdaş fantezi yazınında kadının toplumsal konumu belli başlı gelişmeler doğrultusunda değişime uğramış, kadın kahramanlar görev ve eylemler açısından erkek kahramanlarla eş konuma ulaşmışlardır. Bu çalışma Joseph Campbell'in monomit kuramından esinlenmiş fantastik eserlerde kadının erkeğe nazaran düşük konumunu incelemeye çalışmakta, bunun için de fantezi yazınında kadınların karşılaştığı baskı ve eşitsizliği ele almakta ve alışılagelmiş uysal kadın karakterlere karşı doğan yeni bir direnci öne çıkarmaktadır. Seçili eserlerde yazar tarafından oluşturulan temaların ve karakterlerin incelenmesiyle kadınların eskiden fantastik romanda ötekileştirilmiş olmalarına karşın Campbell'in monomit kuramına uyabilecek nitelikte kadın kahramanların artık çağdaş betimlemeler aracılığıyla sunulabildiği bu tezde metinsel bir yazın çözümlemesi aracılığıyla ortaya konmaktadır. Birçok fantastik eserde cinsiyet eşitsizliğinin irdelendiği bu çalışmada kadın kahramanların tasvirine yönelik yaklaşımın son birkaç on yıldaki evrimine ışık tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Women were often omitted from heroic tales in earlier fantasy literature; when included, they functioned as household figures rather than embodiments of admirable character. They often experienced death or arranged marriage or were rescued by a male. While a few women performed heroic feats, they were far outnumbered by male heroes who performed tremendous exploits. Women are now accomplishing heroic acts in contemporary society that they would have been unable to achieve in the past due to cultural expectations concerning gender. Female characters in modern fantasy fiction have seen a shift in their social standing as a result of these developments. Female heroes are now on par with male heroes in regard to duty and acts. This study aims to examine women's inferiority in Campbell's monomyth-inspired fantasy works. This research examines the oppression and inequality faced by female characters in fantasy literature while demonstrating a new type of resistance against the usual subservient female characters. A thorough text-based literary analysis is accomplished, examining the themes and characters created by the author in the selected text to investigate the original marginalization of women in fantasy novels and illustrate the new depiction of female characters eligible as female heroes by following Campbell's monomyth. The thesis examines gender disparity in multiple fantasy literature in addition to the evolving culture of female hero portrayal in fantasy novels over the last several decades.