TVS Pulman yolcu vagon klima sistemlerinde FV panel kullanımı ve enerji verimliliği
FV panel use and energy efficiency in TVS Pulman passenger wagon air conditioning systems
  1. Tez No: 582455
  2. Yazar: EROL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Fosil yakıtların tükenmesi, çevresel bilincin artması ve teknolojik gelişmeler yenilenebilir enerji kaynakları (YEK) üzerindeki teorik ve pratik çalışmaları artırmıştır. Fotovoltaik (FV) piller üzerinde yapılan ciddi çalışmalar neticesinde ticari verimleri % 15-% 20'ler seviyesine çıkmış, farklı uygulama alanlarında kendini göstermiştir. Önceleri sadece arazi ve çatı uygulamalarında faydalanılırken buna son zamanlarda taşınabilir çantalar, solar şarj cihazları, otomobil ve taşıma araçları da eklenmiştir. Çalışmada TVS Pulman yolcu vagonlarının iklimlendirme çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda vagonun ölçülerinden ve özelliklerinden yola çıkılarak ısı kazancı, dolayısı ile soğutma yükü elde edilmiştir. Soğutma yükünün güneş enerjisinden elde edilen elektrik enerjisi ile karşılanması istenmiştir. Bu kapsamda, vagonların çatıları güneş panelleri ile kaplanmış ve üretilen enerji saatlik olarak hesaplanmıştır. Üretilen enerji miktarı aylık bazda değerlendirilerek mayıs-eylül ayları arasında FV panellerden üretilen enerjinin soğutma yükünü karşılama oranı % 41-53 arasında olduğu görülmüştür. Ayrıca Türkiye'de aktif olarak kullanılan 139 adet TVS Pulman vagonun çatısına FV panel uygulaması düşünüldüğü takdirde klimanın aktif olarak kullanıldığı mayıs-eylül ayları yılda 1.346.910 kWh elektrik enerjisi üretimi gerçekleşir. 12 ay üzerinden elektrik üretimi hesaplandığı takdirde de 139 adet TVS Pulman vagon için 2.363.695 kWh elektrik üretimi gerçekleşir.
Özet (Çeviri)
The depletion of fossil fuels, the increase of known consciousness and the renewable energy sources of technology (REC) have been developed both theoretical and practical. As a result of serious research on photovoltaic (FV) batteries, their commercial efficiency has increased to 15 % -20 %, on one of the different applications. In the past, only land and roof applications were used, while the latest available bags, solar chargers, automobiles and transportation vehicles were added. In this study, air conditioning of TVS Pulman passenger cars was conducted. In this context, the heat gain and thus the cooling load have been obtained based on the dimensions and characteristics of the wagon. The cooling load was requested to be met by the electrical energy obtained from solar energy. In this context, the roofs of the wagons were covered with solar panels and the energy produced was calculated in hours. The amount of energy produced is evaluated on a monthly basis and the ratio of energy produced from PV panels between May and September is between 41-53 %. Also actively used TVS 139 pieces Pullman cars PV panels on the roof of the application is considered that if the May-September actively used the air conditioner 1.34691 million kWh of electricity production annually takes place in Turkey. If the electricity production is calculated over 12 months, 2.363.695 kWh of electricity will be generated for 139 TVS Pulman wagons.