Harran üniversitesi tıp fakültesi kardiyoloji polikliniğine başvuran hipertansiyon hastalarının demografik özellikleri, ilaç kullanımı, uç organ hasarı ve eşlik eden hastalıklar yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of the hypertensive patients those admitting to harran university faculty of medicine hospital in terms of demographic features, antihypertensive drug usage, target organ damage and accompanying diseases
- Tez No: 195269
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada hastanemiz kardiyoloji polikliniğine başvuran hipertansif hastaları, sosyodemografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları, tedavi uyumları ve uç organ hasarları yönünden incelemeyi amaçladık. Prospektif olarak dizayn edilen çalışmaya 100 hipertansiyon hastası (63 kadın, 37 erkek) alındı. Tüm hastaların demografik özellikleri, özgeçmişleri, soy geçmişleri ve hipertansiyon ile birlikte yaşama durumları kaydedildi. Poliklinik kan basınçları ölçüldü, EKG'leri çekildi. Serum lipid profili, idrar mikroalbumin ve kreatinin ölçümleri yapıldı. Göz dibi incelemesi, 24 saatlik kan basıncı monitörizasyonu ve ekokardiyografi uygulandı. Hastaların yaş ortalaması 50,4 ± 12,4 yıl idi. En sık görülen şikayet (%63) başağrısı idi. Kadın hastalarda abdominal obezite erkeklere oranla oldukça yüksekti (%87,3 ve %48,6, p=0.000). Hastaların %43'ünün okuma yazması yoktu. Hastaların sadece %19'unda sıkı diyet uyumu mevcuttu. Yirmi dört saatlik kan basıncı monitörizasyonu ile ölçülen ortalama sistolik kan basıncı 132,7 ± 15,3 mmHg, ortalama diyastolik kan basıncı 79,3 ± 9,9 mmHg idi. Hastaların %39'unun KB kontrol altındaydı. Hastaların %44'ü evde tansiyon takibi yaptırmıyordu. Hastaların %32'sinde nefropati, %56'sında sol ventrikül hipertrofisi ve %24'ünde retinopati mevcuttu. Hastaların %81'inde ek bir hastalık yokken, %15'inde diyabet mevcuttu. Hastaların sadece %38'i kullandıkları antihipertansif ilaçlarının isimlerini biliyordu. Sonuç olarak polikliniğimize başvuran hipertansiyon hastalarında kan basıncı kontrol oranları hala ideal düzeylerde değildir. Hastaların gerek yaşam tarzı, gerekse ilaç kullanımı yönünden yeterince bilinçli olmadığı görülmüştür. Bu hastaların önemli bir kısmında hedef organ hasarı yada eşlik eden risk faktörlerinin olmasından dolayı, bu hastalar yüksek risk altındadırlar. Eğitim düzeyinin oldukça düşük olduğu bölgemizde hipertansiyona bağlı uç organ hasarının önlenmesinde ve tedavide eğitim seviyesinin yükseltilmesi için çalışılması kuşkusuz büyük bir önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the hypertensive patients those admitting to Harran University Faculty of Medicine Hospital in terms of their demographic features, antihypertensive drug usage, target organ damage and accompanying diseases. One hundred (63 female, 37 male) consecutive hypertensive patients were taken into our prospective study. Demographic features, family histories and life conditions of all hypertensive patients were recorded. Cilinic blood pressure measurements, ECG applications, serum lipid profile measurements, urine microalbumine and urine creatinine measurements were performed to all patients. Also, fundus examinations, ambulatory blood pressure monitoring and echocardiographic examination were performed to all of the patients. The mean age of the patients was 50.4 ± 12.4 years. Headache was the most commonly seen (63%) complaint. Abdominal obesity ratios were pretty high in women as compared to men ( 87.3% vs. 48.6%, p=0.000 ). Ratio of the uneducated patients was 43%. Only 19% of the patients obeyed their dietary recommendations strictly. With the ambulatory blood pressure monitoring, the mean systolic and diastolic blood pressures were 132.7 ± 15.3 mmHg and 79.3 ± 9.9 mmHg respectively. Ratio of patients with controlled blood pressure was 39%. Ratio of the patiens those having no blood pressure measurement at home was 44%. The presence ratios of nephropathy, left ventricular hypertrophy (LVH) and retinopathy were 32%, 56% and 24% respectively. Only 38% of the patients knew the name of their antihypertensive drug. Ratio of the patient with no accompanying disease was 81%. Ratios of the hypertensive patients those admitting to our clinic with a controlled blood pressure levels are still not at ideal levels. Both life styles and drug usage habits of the patients are not well enough. These patients carry high risks for having high ratios of end organ damage and accompanying risk factors. Increasing the level of the education is important for treatment of hypertension and to be protected against the end organ damages of the hypertension.