Polikistik over sendromlu hastalarda vücut kompozisyon karekteristiklerinin metabolik paremetreler ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the relation between body composition characteristics and metabolic parameters in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 195270
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİK SABUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada metabolik riskin arttığı bilinen ancak vücut yağ oranları ve diğer vücut kompozisyonları ?Bioelectrical Impedance Analysis? (BIA) ile çalışılmamış olan PKOS'lu hastalarda, BIA ile bu değerleri belirleyerek metabolik parametrelerle olan ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:Prospektif olarak yapılan bu çalışmaya 23 nonobez (BKİ? 27 kg/m²) PKOS'lu ve bunlarla eşleştirilmiş 20 sağlıklı kadın (BKİ? 27 kg/m²) alındı. Bütün hastalara ?ESRM/ASRM Consensus Kriterleri?ne göre PKOS tanısı konuldu. Menstürel siklusun 3.-8. günleri arasında hastaların antropometrik ölçümleri yapılıp, metabolik paremetreler, 75 gr OGTT ve FGS değerlendirildi. İnsülin direnci Matsuda ve Defronzo formülüne göre hesaplandı. Vücut kompozisyonları ( yağ kitlesi, VYO, LBM ve TBW) ve BMR, BIA ile ölçüldü. İstatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: PKOS hastalarında sağlıklı kontrollere göre LH, tT, sT, DHEAS düzeyleri anlamlı derecede yüksek, SHBG düzeyi ise anlamlı olarak düşük bulundu (p < 0.05). İnsülin sensivite indeksi (ISI) ile tT, sT, TBW ve BMR arasında anlamlı negatif ilişki, AUC insülin ile sT arasında anlamlı pozitif ilişki bulundu. AUC insülin ile SHBG arasında güçlü negatif ilişki bulundu. VYO ile tT arasında anlamlı negatif ilişki bulunurken, sT ve DHEAS arasında güçlü negatif ilişki bulundu. LBM ile tT, sT ve DHEAS arasında anlamlı pozitif ilişki bulundu. VYO ile BKI arasında anlamlı pozitif, LBM ile BKI arasında anlamlı negatif ilişki bulundu. Sonuçlar:Hipotezimizde BIA yöntemi ile ölçülen vücut kompozisyonları ve metabolik paremetreler arasında anlamlı korelasyonlar bulduk. Bu durum BIA'nın PKOS'lu hastalara uygulanmasını, yararlı kılar. Öte yandan BIA yöntemi ile vücut kompozisyon karakteristikleri ve metabolik paremetreler arasındaki ilişikinin anlaşılması için, geniş ölçekli klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relation between the body composition characteristics and metabolic parameters in patients with PCOS those known to have increased metabolic risks and having no study done before about body fat ratios and other body compositions with BIA. Material and Method: 23 non-obese PCOS patients (BMI?27 kg/m²) and 20 matched healthy controls (BMI?27 kg/m²) were involved to this prospective study. PCOS diagnosis was made according to the ?ESRM/ASRM Consensus Criteria?. Anthropometric parameters, metabolic parameters, 75 gr OGTT and FGS were investigated at 3rd and 8th day of the menstrual cycle. Insulin resistance was calculated according to Matsuda and Defronzo formule. Body compositions (fat mass, BFR, LBM and TBW) and BMR were measured by BIA. Stastical analyse was done.