Polikistik over sendromu patofizyolojisinde çinko eksikliğinin değerlendirilmesi (klinik, biyokimyasal ve radyoimmünolojik araştırma)
Evaluation of zinc deficiency in the pathophysiology of polycystic ovarian syndrome (clinical, biochemical and radioimmunological survey)
  1. Tez No: 195288
  2. Yazar: İSMAİL GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR HİMMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Polikistik over sendromu etiyolojisi ve patofizyolojisi günümüzde halen tam olarak açıklanamamıştır. Amacımız polikistik over sendromunda çinko eksikliğinin rolünü belirlemektir. Çalışmamıza 2005?2007 arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran hasta grubunda 53 ve kontrol grubunda 33 olgu olmak üzere toplam 86 olgu dahil edildi. Hasta seçimi 2003 Rotterdam ASRM/ESHRE Kriterlerine göre yapıldı. Çalışma prospektif kontrollü ve tek merkezli olarak planlandı. Üniversitemiz etik komitesi tarafından çalışmaya onay verildi. Çalışmada her iki grup arasında klinik, hormonal ve metabolik özelliklerle birlikte serum çinko düzeyleri arasındaki farklar kıyaslandı. Çalışmamızın sonucunda ortalama serum çinko seviyeleri PKOS grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. PKOS ve kontrol grupları arasında ortalamaları anlamlı derecede farklı bulunan (vücut kitle indeki, çinko, trigliserid/HDL kolesterol oranı ve homosistein) değişkenlerin PKOS'u belirleme etkileri multiple logistik regresyon analizi ile incelendiğinde sadece çinkonun, PKOS'u belirlemede istatiksel olarak önemli bağımsız bir değişken olduğu saptandı. PKOS ve kontrol grubu ayrımında çinko için eğri altındaki alan 0,76 idi ( % 95 güven aralığı, 0,65?0,86). PKOS'u belirlemede çinko için eşik değer 70,9 ?g/dl olup sensitive %80 ve spesifisite %70 olarak belirlendi. Sonuç olarak PKOS'un etiyoloji ve patofizyolojisinde çinko eksikliği önemli bir role sahiptir. PKOS tedavisinde ve uzun dönem metabolik komplikasyonlarının önlenmesinde çinko replasmanı faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Up to date, the etiology and pathophysiology of polycystic ovarian syndrome is not fully explained. Our objective is to determine the role of zinc deficiency in PCOS. Number of fifty-three patients and thirty-three controls of women who were admitted to Gazi University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology from 2005 and 2007 were included to our study. Selection of patients was performed according to the 2003 Rotterdam ASRM/ESHRE criteria. A prospective controlled study was designed and local ethical committee of our university approved the study. Clinical, metabolic, hormonal, endocrinological features and the zinc levels of the cases were compared between two groups. Our data revealed that mean zinc levels were significantly lower in patients with PCOS. Multiple logistic regression analysis was performed to find the effects of significant variables between two groups (serum zinc level, body mass index, the ratio of triglyceride/ HDL cholesterol and homocysteine) to predict PCOS. It was found that zinc level was the only factor to predict PCOS. The area under curve to discriminate PCOS was 0.76 (95% confidence interval, 0.65?0.86). The cutoff value for zinc level for predicting PCOS was 70.9 ?g/dl, with a sensitivity of 80% and specificity of 70%. In conclusion, zinc deficiency is an important factor in the etiology and pathophysiology of polycystic ovarian syndrome. Zinc replacement may be beneficial in the treatment of PKOS and in also prevention of its long term metabolic complications.