Laringoskopisiz ve standart laringoskopik entübasyon yöntemlerinin hemodinamik yanıtlar ile göz içi basıncına etkileri
The effects of endotracheal intubation with and without laryngoscopy on hemodynamic responses and intraocular pressure
  1. Tez No: 195289
  2. Yazar: GÖKÇEN EMMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LALE KARABIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalısmada, hemodinamik yanıt ve göz içi basınç artısına neden olduğu bilinen laringoskopik entübasyonla, yeni gelistirilen laringeal hava yolu cihazları PLA ve ILMA yardımıyla yapılan entübasyonun hemodinamik yanıtlar ve göz içi basıncına etkilerinin karsılastırılması amaçlanmıstır. Etik kurul onayı alındıktan sonra ASA I-II risk grubundaki, bilinen oftalmik rahatsızlığı olmayan 60 yetiskin olgu, onayları alınarak çalısmaya dahil edildi. Hastalar rastgele seçilerek PLA ile entübasyon (Grup I), ILMA ile entübasyon (Grup II) ve laringoskopik entübasyon (Grup III) gruplarına esit olarak ayrıldı. Anestezi indüksiyonu için her üç gruptaki hastalara 0.5 mg/kg i.v. lidokain hidroklorür uygulandıktan sonra, bispektral indeks % 50±10 kalacak sekilde 1.5-2.5 mg/kg propofol ve 0.6 mg/kg rokuronyum iv uygulandı. Entübasyondan sonraki 10. dakikaya kadar olan sürede bispektral indeks % 50±10 kalacak sekilde 2-4 mg/kg/sa propofol infüzyonu iv olarak sürdürüldü. Grup I ve II'de, PLA ve ILMA yerlestirildikten sonra, uygun boyuttaki endotrakeal tüpler PLA ve ILMA'nın içinden geçirilmek suretiyle trakeaya yerlestirildi. Grup III'teki hastalar ise laringoskop kullanılarak entübe edildi. Anestezi idamesi üç grupta da endotrakeal entübasyondan 10 dakika sonra baslamak üzere; B?S % 50±10 olacak sekilde, % 4-7 konsantrasyonda desfluran ve 0.05-0.25 :g/kg/dk dozunda iv infüzyon uygulamasıyla verilen remifentanil ile sürdürüldü. Tiromental uzaklık, ağız açıklığı, mallampati I/II, anestezi ve operasyon sürelerinin kayıtları alınıp, B?S KAH, SAB, DAB, OAB, SpO2, ETCO2, değerleri monitörize edildi ve G?B ölçüldü. Bu ölçümler; indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, laringeal havayolu gereci yerlestirilmeden önce ve sonra, entübasyon öncesi ve sonrası, ekstübasyon öncesi ve sonrası kaydedildi. Gruplarda demografik özellikler, anestezi ve operasyon süreleri, tiromental mesafeleri, mallampati skorları ve B?S değerleri açısından anlamlı fark saptanmadı. Yerlestirme skoru ve süresi açısından PLA'nın ILMA'dan daha üstün olduğu tespit edildi. KAH'ın laringoskop ile entübasyon grubunda en çok, PLA grubunda en az arttığı saptandı. SAB, DAB, OAB yönünden gruplararası fark saptanmazken, grup içinde üç grupta da entübasyon sonrası artıs belirlendi. Gruplararasında ve grup içinde SpO2 ve ETCO2 bakımından anlamlı fark bulunmadı. G?B bakımından, her üç grupta da entübasyon sonrası artıs gözlenirken, gruplar arası karsılastırmada sadece laringoskopili entübasyon grubunda anlamlı artıs gözlendi. Daha az hemodinamik yanıtlara ve daha az G?B artısına yol açmaları nedeniyle, PLA ve ILMA'dan entübasyonun laringoskopik entübasyona iyi bir alternatif oldukları sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
It is a well-known entity that intubation with laryngoscope causes hemodynamic responses and increases intraocular pressure. We aimed to compare laryngoscopic intubation with newer perilaryngeal airway devices ILMA and PLA in terms of hemodynamic responses and intraocular pressure. After the approval of ethics committee, the patients under 60 years in, ASA I-II risk group and without any ophtalmic illnesses are involved in the study. Sixty patients were randomly divided into PLA, ILMA and endotracheal intubation with laryngoscop groups. After injection of 1.5-2.5 mg/kg propofol ve 0.6 mg/kg rocuronium intravenously and after achieving sufficient muscle relaxation, 2-4 mg/kg/h propofol infusion was continued to keep the bispectral index within 40 and 60, till 10 minutes after intubation. Lidocaine 0.5mg/kg i.v. was administered to prevent injection pain. Bispectral index remained within the range of 40 to 60 % during the induction period. In PLA group, appropriate endotracheal tubes with sterile lubricant were inserted through the airway device after placing the PLA. The same procedure was performed for ILMA group as well. The patients in intubation group were intubated orally with laryngoscope after application of sterile lubricants to the tracheal tubes. Anesthesia was continued with the infusion of 0.05-0.25 .g/kg/h remifentanil and inhalation of 4-7 % desflurane. Anesthesia was maintained to keep BIS between 40-60 %. Length, weight, body-mass index, thyromental distance, mouth openning, mallampati classes, heart rate, sistolic, diastolic and mean arterial pressures, SpO2, ETCO2, IOP and BIS were recorded. Before and after the induction, the placement of airway devices, the intubation, remove the airway devices and extubation. The parameters were compared among the three groups and within the groups according to the time. There were no statistically significant differences among the groups in terms of demographic properties, anesthesia and operation times, thyromental distance, mouth openning, mallampati score and BIS values. PLA was found to be superior when compared to ILMA, in terms of ease and time of placement. Heart rate was mostly affected in intubation group with laryngoscopy and the least response was in the PLA group. Arterial pressures were comparable for the three groups but pressures were significantly high after intubation in endotracheal intubation group in comparison within the groups. There were no significant difference among and within the groups in terms of SpO2 and ETCO2. IOP was higher in intubation group but there were also significant increase in all groups after intubation. In appropriate cases PLA and ILMA are reasonable alternatives to laryngoscopic intubation as they provide easier placement, minimal hemodynamic response and less IOP changes.