Oral patojenlerin letal fotosensitizasyonu
Lethal photosensitization of oral pathogens
  1. Tez No: 195287
  2. Yazar: ÖZGÜR YILDIRIM TORUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA FERDA TUNÇKANAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Physics and Physics Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gram negatif anaerop bakteriler arasında yer alan Porphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia, Tannerella forsythensis, Fusobacterium nucleatum ve kapnofilik Actinobacillus actinomycetemcomitans periodontal hastalıkların önemli bakteriyel etkenlerindendir. Periodontit, subgingival dis yüzeylerinde olusan biyofilm içerisinde bulunan bakterilerin meydana getirdigi, inflamatuvar bir hastalıktır. Geleneksel mekanik tedavi yöntemleri ile subgingival bölgedeki periodontopatojenlerin sayısı geçici olarak azaltılabilmektedir. Mekanik tedaviye ek olarak çogu zaman lokal ve sistemik antimikrobiyal tedavi de uygulanmaktadır. Ancak kullanılan antibiyotiklere artan oranlarda direnç gelismesi ve özellikle sistemik kullanımda istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkması, alternatif tedavi yaklasımlarını gündeme getirmistir. Bunlardan bir tanesi lokalize enfeksiyonlarda kullanılabilirligi gösterilen fotodinamik terapi'dir (FDT). FDT, fotosensitizör bir ajan varlıgında uygun dalga boyunda ve dozunda bir ısık uygulanmasıyla meydana gelen reaktif oksijen türleri ile hedef hücrelerin eradike edilmesi olarak tanımlanabilir. Bu çalısmada, FDT'nin önemli periodontal patojenlerden P. gingivalis, P. intermedia, T. forsythensis, F. nucleatum ve A. actinomycetemcomitans, üzerine optimum etkinligi arastırılmaktadır. Bu amaçla kronik periodontit hastalarından alınan subgingival plak örnekleriden izole edilen her bakteriye ait beser klinik izolata, fotosensitizör olarak 10 ?g/ml, 25 ?g/ml, 50 ?g/ml, 100 ?g/ml Toluidine Blue O (TBO) varlıgında LED ısık kaynagı ile 31.7 J/cm2 ısık dozu uygulanmıstır. Tüm TBO konsantrasyonlarında 31.7 J/cm2 ısık dozu ile canlı bakteri sayısında 5 log azalma saglanmıstır. Sonuçlar, bu çalısmada belirlenen in-vitro parametrelerin, ileride planlanacak in-vivo çalısmalarda kullanılabilirligini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Gram negative anaerobic bacteria such as Porphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia, Tanerella forsythensis, Fusobacterium nucleatum and capnophylic Actinobacillus actinomycetemcomitans are important bacterial agents in periodontal diseases. Periodontitis is an inflammatory disease induced by a number of bacteria exist in plaque biofilm located at subgingival area. Conventional mechanical debridement can achive a temporary decrease in the subgingival levels of pathogens. In most of the cases, combination of mechanical treatment with local or systemic antibiotics may be required. The problems in the antibiotic treatment such as emergence of resistance and the side effects of these drugs give way to search for new antimicrobial treatment approaches. One of the alternatives is photodynamic therapy (PDT) which has been introduced to modern medicine as an alternative treatment of localized infections. PDT can be defined as eradication of target cells by reactive oxygen species produced by means of a photosensitizing agent and light of an appropriate wavelength. In this study, optimum antibacterial efficiency of PDT on clinical isolates of P. gingivalis, P. intermedia, T. forsythensis, F. nucleatum and A. actinomycetemcomitans has been investigated. Five clinical isolates of each bacteria, isolated from subgingival plaque samples of chronic periodontitis patients were exposed to LED light with a fluence of 31.7 J/cm2 in the presence of 10 ?g/ml, 25 ?g/ml, 50 ?g/ml, 100 ?g/ml of Toluidine Blue O (TBO) used as a photosensitizer. Treatment with a 31.7 J/cm2 light dose achieved 5 logs decrease in viable cell count at all TBO concentrations. The results show that in-vitro parameters determined in this study may be used in future in-vivo trials.