Deneysel peritonit oluşturulan sıçanlarda Probiyotik (Lactobacillus Rhamnosus GG) kullanımının, kolon anostomozuna etkisi
The Effect of Probiotic (Lactobacillus Rhamnosus GG) Use on Colonic Anastomosis at Rats with Experimental Peritonitis
  1. Tez No: 272299
  2. Yazar: FATOŞ FULYA OKUDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.LEVHİ AKIN, YRD. DOÇ. DR. A.İLKER FİLİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, probiyotiklerin(Lactobacillus Rhamnosus GG), peritonit varlığında kolon anastomozu iyileşmesi üzerine etkilerini ortaya koymaktır.Çalışmada 72 adet dişi sıçan kullanıldı.Her grupta, rastgele 6 sıçan olacak şekilde 6'sı kontrol ve 6'sı peritonit grubu olmak üzere 12 grup oluşturularak, probiyotik verilmeyenler, operasyon öncesi 3 gün probiyotik verilenler ve operasyon günü probiyotik verilenler olarak ayrıldı.Kontrol gruplarına üçüncü ve yedinci günlerde laparotomi yapıldı ve kolon anastomoz patlama basıncı, doku hidroksiprolin düzeyi ve histopatolojik değerlendirme yapıldı.Peritonit gruplarında ise laparotomiden 24 saat önce usulüne uygun olarak peritonit oluşturuldu. Daha sonra aynı işlemler peritonit gruplarına da uygulandı. Anastomoz iyileşmesi oranlarını saptamak için 3. gün ile 7.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of probiotics (Lactobacillus Rhamnosus GG) on heailing of colonic anastomosis at the presence of peritonitis.A total of 72 female rats were used at this study. Rats were divided into 12 equal groups randomly, 6 control group and 6 peritonitis group. Then the groups were seperated as to receive probiotics for three days before the operation, to receive probiotics at the operation day, and not to receive probiotics. At the fifth and seventh day of the operation laparotomy was performed for control group, and colonic anastomosis bursting pressure, tissue hydroxyproline level were determined and histopathologically evaluated. At the peritonitis groups, peritonitis was created 24 hours earlier before the laparotomy, and same procedures were performed for peritonitis groups too. When we compared the differences between the 3. and 7.