Çukurova bölgesinde adli ölüm olgularında vücut kütle indeksi (vki)ile kardiyak patoloji ilişkisinin araştırılması ve değerlendirilmesi
Evaluation and research of the relation of body mass index and cardiac pathology in legal death cases in cukurova çukurova region
  1. Tez No: 195293
  2. Yazar: DEMET MERAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMİ ÇEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Obezite vücuttaki yağ miktarının artmasıdır. Obezite kardiyovasküler sistem hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Obezite tanısında kullanılan yöntemlerden biri de vücut kütle indeksidir. Dünya Sağlık Örgütü, vücut kütle indeksinin 25 kg/m2 `nin üstünde olmasını obezite olarak kabul etmektedir. Obezite, aterosklerozis etyolojisinde de yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı; yöresel otopsi olgularında vücut kütle indeksi ile kardiyak patoloji ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 18-81 yaş arasındaki 50 adli otopsi olgusu rastgele alındı. Olgulara otopsi öncesinde gerekli antropometrik ölçümler yapıldı. Olgulardan histopatolojik incelemeler için koroner arter örnekleri, kalp, karaciğer ve böbrek dokusu alındı. Örneklere rutin Hematoksilen Eosin boyası uygulandı. Kesitler ışık mikroskobunda değerlendirildi. Olgulardan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 11.5 paket programında değerlendirildi. Bulgular: Olguların 7 (% 14)'ü kadın, 43 (% 86)'sı erkek idi. 20 (% 40) olguda ölüm doğal orijinli iken 30 (% 60) olguda doğal olmayan ölüm nedenleri vardı. Çalışmaya alınan erkek olguların ortalama vücut kütle indeksi 25,44(±3,5); kadınların 27,04(±5,76) olarak bulundu. Toplam 7 olgu Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı sınıflamaya göre obez kapsamında değerlendirildi. Olguların toplam 7 (% 14) tanesinde kalpte grade 5, 3 (% 6) olguda grade 0 değişiklikler izlendi. En çok daralmanın görüldüğü koroner arterin, sol ön inen koroner arter olduğu belirlendi. Sonuç: Yaşla birlikte olguların vücut kütle indekslerinin arttığı görüldü. Vücut kütle indeksi ile en aykından ilişkili parametre abdomen yağ doku kalınlığı idi. Bel kalça oranı ile vücut kütle indeksi, yaş, abdomen yağ doku kalınlığı arasında anlamlı bir ilişki vardı(p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Obesity is characterized by excess adipose tissue. Obesity is a important risk factor for cardiovascular system disease. Body Mass Index has been commonly used as an index of obesity research. Body mass index over 25 kg/m2 is defined as ?obesity? by WHO. Obesity exists also in the etiology of atherosclerosis The aim of this study is the research of the relation of BMI and cardiac pathology in regional autopsy cases. Methods: 50 forensic autopsy cases aged in 18-31 were selected randomly. The autopsy cases went through the essential anthropometric measurements. The samples of coronary arteries, heart, liver and kidney were collected from the all cases. All sections were stained by routine Haematoxylin and Eosin and examined by light microscopy. All the analyses were performed using Statistical Package for the Social Science for Windows 11.5 Results: 43 (86 %) of the cases were male and 7 (14 %) of the cases were female. 20 (40 %) of the cases died due to natural causes, in 30 (60 %) of the cases the deaths were due to unnatural causes. The mean body mass index was 25.44 (±3,5) in male and 27,04(±5,76) in female. 7 (14 %) of the cases were accepted as ?obese? according to the classification of WHO. In heart, grade 5 changes were observed in 7 (14 %), grade 0 in 3 (% 6) of the cases It was determined the left anterior descending artery to be the most frequent region of the sclerosis . Conclusion: In this study, BMI was seemed to increase by age. The most indicating parameter was found to be the thickness of abdominal fat tissue. A significant relation was observed in the waist/hip ratio, BMI, age, abdominal fat thickness (p0,05).