Çocuklarda toplum kaynaklı akut alt solunum yolu enfeksiyonlarında elektrokardiyokrafik değişikliklerin değerlendirilmesi
- Tez No: 138653
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLENDAM KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Akut toplum kaynaklı ASYE günümüzde hala çocuklar için önemli bir morbidite ve mortalite kaynağıdır. Acil serviste veya kliniğe yatırılarak takip edilen bu hastalarda birçok değişik kardiyak problemle karşılaşılmaktadır. Daha önce çocuklarda fazla çalışılmamış bu konu üzerinde araştırma yapmaktaki amacımız; ASYE seyrinde oluşabilecek olası kardiyak değişiklikleri EKG gibi noninvaziv bir tetkikle erken dönemde tespit ederek, hastaların takip ve tedavisinin yönlendirilmesine katkıda bulunmaktı. Çalışmaya; altta yatan kalbi tek başına etkileyebilecek hastalığı olmayan ve akut toplum kaynaklı ASYE geçirmekte olan, yaşları 0 ile 168 ay arasında değişen 48 (27 E, 21 K) hasta alındı. Hastaların 32'si pnömoni, 16'sı ise bronşiolit tanısı aldı ve bu hastalara ilk başvurduklarında ve klinik ve laboratuar olarak düzelme gösterdikleri dönemde EKG çekildi. İlk EKG'lerde oldukça fazla (yaklaşık % 90) değişiklik gözlendi. İlk EKG'lerdeki en yaygın değişiklik hastaların % 89.3'ünde saptanan QTc intervalindeki uzama olarak bulundu. Bunu görülme sıklığına göre; % 85.4 oranında sağ aks sapması, % 70.5 oranında V1 R/S oranındaki artış, %64.5 oranında kalp hızında artma, % 54.1 oranında P voltajında artma ve % 52 oranında görülen T voltaj supresyonu izliyordu. Bizim sonuçlarımız çocuklardaki akut ASYE'nda EKG değişikliklerinin oldukça sık ve büyük ölçüde geriye dönüşlü olduğunu gösterdi. Bu bilgiler ışığında; akut ASYE'na eşlik eden kardiyak patolojileri değerlendirirken, akut dönemde çekilen EKG'nin patolojik bulunabileceği, hastaların takip ve tedavileri planlanırken enfeksiyon düzeldiğinde çekilecek olan kontrol EKG'lerdeki bulguların dikkate alınması gerektiği açık bir şekilde ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Acute community acquired lower respiratory tract infection is still an important reason of morbidity and mortality for children. Various kinds of cardiac problems can be seen among children hospitalised either in emergency wards or pediatry clinics. The purpose of this study is early determination of the probable cardiac abnormalities using a noninvasive method, ECG, to contribute to the follow up and treatment of the illness. Fortyeight patients (27 male, 21 female) aged between 0-168 months undergoing acute community acquired lower respiratory tract infection who did not have any cardiac disease were included in the study. Thirtytwo patients had pneumonia while 16 had bronchiolitis. ECG records were taken at the admission and after complete remission from the illness. The first ECG records revealed many electrocardiographic changes. The most common change was lengthening of the QTc interval with a ratio of 89.3 %. The other common changes were right axis deviation; increase of R/S ratio on V1 ; tachicardia; increase in P voltage and supression of T voltage with a ratio of 85.4 %, 70.5 %, 64.5 %, 54.1 % and 52 % respectively Our findings showed that electrocardiographic changes which are reversible are seen common among children with acute community acquired lower respiratory tract infection. As a conclution, electrocardiographic changes mostly can be seen on the initial ECG records during the acute community acquired lower respiratory infections. But the final decision of any cardiac pathology should be made evaluating the ECG record taken after complete remission of the illness. 62