Abdominal kompartman oluşturulan ratlarda submikrobiyal dozda doksisiklinin intestinal iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
Effects of submicrobial dose of doxycycline on ischemia reperfusion injury following induction of abdominal compartment syndrome in rat models
- Tez No: 195298
- Danışmanlar: PROF.DR. ENVER İHTİYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Genel Cerrahi, Physiology, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Labaratuvarında yapılmıştır. Çalışmada abdominal kompartman sendromu oluşturulan ratlarda doksisiklinin iskemi reperfüzyon hasarını önleyici etkisi olup olmadığı araştırıldı.Bunun için kontrol grubu (grup 1); abdominal kompartman ve dekompresyonu takiben sakrifiye edilen sham grubu (grup 2); abdominal kompartman oluşturulurken intraperitoneal 1cc SF verilen dekompresyonu takiben 1.ve 24. saatte sakrifiye edilen gruplar (grup 3,4); abdominal kompartman oluşturulurken intraperitoneal 10 mg/kg doksisiklin verilen dekompresyonu takiben 1.ve 24. saatte sakrifiye edilen gruplar (grup 5,6) olmak üzere altı gruba ayrıldı.Biyokimyasal olarak MDA, IL-1 beta, IL-6,TNF alfa,MMP-2,TIMP-1 ve histokimyasal olarak hematoksilen eozin boyası ile inflamasyon,konjesyon ve nekroz bakıldı; ayrıca apoptozis ve bcl-2 boyamaları ile inceleme yapıldı.Sonuç olarak doksisiklin verilen gruplarda doku MDA,IL-1 beta ,IL-6,TNF alfa ve MMP-2 ölçümlerinde istatiksel olarak anlamlı azalma TIMP-1 düzeyinde de anlamlı artış tespit edildi.Hematoksilen eozin boyaması ile yapılan incelemede doksisiklin verilen 24. saatte sakrifiye edilen grupta gözlenmesi beklenen nekrotik hücrelerin tamamen ortadan kalktığı görüldü.Yine doksisiklin verilen gruplardaki apoptotik hücre sayısındaki artış ve antiapoptotik etkili bcl-2 ekspresyonundaki azalma istatiksel olarak anlamlı düzeydeydi.Dolayısıyla doksisiklinin iskemi reperfüzyon hasarını önlemede hem proinflamatuar sitokinleri azaltarak hem TIMP-1' i arttırıp MMP-2 aktivitesini baskılayarak diğer taraftan apoptozisi tetikleyerek ve antiapoptotik etkili bcl-2 ekspresyonunu baskılayarak etkili olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This experimental study took place in Experimental Animals Production and Study Laboratory of Faculty of Medicine, Eskisehir Osmangazi University. Protective effects of doxycycline on ischemia reperfusion injury in rat models are observed in this study. Animals are grouped into six, including control group (group 1), scham group (group 2) which was sacrificed after induction of abdominal compartment syndrome and decomprassed, group 3 and 4 which were sacrificed on the first and 24th ho ur, respectively, after induction of abdominal compartment syndrome and injection of 1 cc of saline followed by decomprassion, group 5 and 6 which were sacrificed on the first and 24th hour, respectively, after induction of abdominal compartment syndrome and injection of 10 mg/kg of doxycycline followed by decomprassion. Biochemical parameters of MDA, IL-1 beta, IL-6, TNF alfa, MMP-2, TIMP-1 were studied and histologically inflammation, congestion and necrosis with hematoxyllen eosin dye and immunohistologically apoptosis with bcl-2 dye were observed. As a result, in groups which were treated with doxycycline, decrease in levels oftissue MDA, IL-1 beta, IL-6, TNF alfa, MMP-2 and increase in level of TIMP-1 statistically significant. it is observed that in the group of animals which were treated with 1 mg/kg of doxycycline and sacrificed on the 24th hour, necrotic cells which were expected to be seen with hematoxyllen eosin dye were diminished tremendously. The increase in the number of the apoptotic cells in the doxycycline treated group and the decrease in the expression of antiapoptotic bcl-2 were statistically significant. Therefore, we hypothesized that doxycycline is protective against ischemia reperfusion injury by decreasing proinflammatory cytokines, MMP-2 activity, antiapoptotic bcl-2 expression while increasing TIMP-l level and triggering apoptosis.