Pompasız koroner arter by-pass greftleme cerrahisinden sonra levobupivakain ile parasternal blok ve lokal anestezik infiltrasyonu uygulamasının; postoperatif ağrı, pulmoner fonksiyon ve ekstübasyon zamanına etkileri.
After off-pump coronary artery bypass (opcab) surgery, parasternal block and local anesthetic infiltration with levobupivacaine; research of the effects on postoperative pain, pulmonary function and the timing of extubation
  1. Tez No: 195299
  2. Yazar: ORHAN TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Koroner arter cerrahisinden sonra analjeziyi saglamak için kullanılan çesitli klasik yöntemler mevcuttur. Heparin kullanılan bu hasta grubunda rejyonel yöntemler riskleri nedeni ile tartısmalıdır. Parasternal blok ve lokal infiltrasyon uygulaması yeni bir yöntemdir. Bu teknigin; postoperatif agrı, analjezik kullanım miktarı, solunum fonksiyonları ve ekstübasyon zamanına etkilerini arastırmayı amaçladık. Çalısmaya ASA III-IV risk grubu 20 hasta dahil edildi. Operasyondan 12 saat önce portabl Spirometri cihazı kullanılarak ZEV-1 ve ZVK ölçümleri yapılarak ?ilk ölçüm? olarak kaydedildi, aynı islem postoperatif 6. 12. ve 24. saatlerde de tekrarlandı. Cerrahi islem bi t iminde sternum kapanmadan önce cerrahi ekip tarafından görerek; Grup P (plasebo)'ye 50 ml SF, grup LB'ye % 0.25 lik levobupivakain'den; bilateral interkostal 5 seviyeye, sternumun her iki tarafına periost üzerine ve gögüs tüplerinin giris yerlerine derin infiltrasyon seklinde toplam 50 ml volüm ve 1.35 mg/kg dozu asmayacak sekilde hesaplanarak enjekte edildi. Postoperatif agrıları VAS skoru ile degerlendirilerek kaydedildi. Hastalara postoperatif analjezi amaçlı morfin, hasta kontrollü analjezi yöntemi (HKA) ile i.v uygulanarak, tüketilen ilaç miktarı mg cinsinden kaydedildi. Hastaların yogun bakıma alınmasından itibaren entübasyon ve ekstübasyon zamanlarıda kaydedildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak degerlendirildi. Ortalama VAS degeri grup LB'de grup P'ye göre anlamlı olarak düsük bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
There are several classical methods of analgesia after coronary artery surgery. n the pat ient group where heparin is administered, regional methods are discussed be cause of their risks. Parasternal block and local infi l t rat ion technique is a new method. We aimed to research the ef fect of this method on postoperative pain, amount of analges ic consumpt ion, respi ratory funct ions and the t iming of extubat ion. 20 pat ients of ASA III-IV are included in this study. 12 hours before the operation, using portable Spirometer device we measured the Forced Expiratory Volume in 1th seconds (FEV-1) and Forced Vital Capacity (FVC) as the `first measurement?; the same procedure was repeated at the postoperative 6th,12th and 24th hours. At the end of surgery, before sternum is closed, under the vision of the surgeon; 50 ml of SF is administered to group P (placebo), 50 ml of % 0,25 levobupivacaine to group LB; at the level of the fifth intercostal level bilaterally to the both sides of sternum over the periosteum and at the entrance of the chest tubes in a way of deep infiltration, below the dose of 1,35 mg/kg. Postoperative pain was evaluated with VAS score and recorded. For the postoperative analgesia, .V morphin with PCA was administered and the consumed drug amount was recorded as mg. ntubation and extubation times, staying time in intensive care unit are also recorded. The collected data are evaluated statistically. Average VAS level in group LB was found significantly lower than group (P0,05).