Edirne çevresinin Geranium L. türleri üzerinde morfolojik araştırmalar
  1. Tez No: 19531
  2. Yazar: İSMAİL DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
50 ÖZET Bu araştırmada Gerciniaceae familyasından Geranium. I_. cinsinin AİCED karesi içinde yer alan Edirne ve yöresinde yetişen türlerinin morfolojik özellikleri incelenmiş ve bölgedeki yayılışları verilmiştir. 1989-1990 yıllarında yapılan arazi çalışmaları sonucunda - araştırma alanımız olan Edirne ve yöresinden aşağıda belirtilen 7 tür saptanmıştır. 1. Ger-anium. lucidum. L. 2. G. rotundi folium. L. 3. G. maile? L. subsp. molle. 4. G. puci l l im Bur m fil. 5. G. dissectum. L. 6. G. tuberosum. L. subsp. tuberosum.. 7. G. pyrenaicum. Burm fil. Araştırma alanından toplanan 7 türün ayırım anahtarı yapılmış, incelenen her türün ayrıntılı deskripsiyonlarıyla birlikte çiçek açma zamanları, yetişme ortamları, Türkiye ve yeryüzündeki yayılışları verilmiştir. Türlerin araştırma alanındaki yayılışları saptanarak her tür ayrı bir harita üzerinde gösterilmiştir. Her türün genel yapısını gösteren şekiller çalışmaya eklenmiş» ayrıca türlerin petal, stamen, ginekeum, meyve ve tohum yapıları karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve bunlara ait şekiller tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY In this research, some species of Geranium. L. CGex-ania.cea.e5 in the area of Edirne located in A1CED grid square has been studi ed morphologically. In addition, their distributions in the inves tigation area are given. The below written 7 species have been found as a result of investigation during 1989-1990: 1. Geranium, lucidum L. 2. G. rotundi folium L. 3. G.molle L. subsp. molle. 4. G. pucillum Burm fil. 5. G. dissectum L. 6. G. tuberosum. L. subsp. tuberosum. 7. G. pyrenaicum Burm fil. A key of the identification for 7 Geranium species collected in the area has been prepared. The detailed description of each investigated species with flowering time, habitat and their dis tributions both in Turkey and on ear t are also given. By defining their distributions in the research-area, each species is indicatet on seperated maps. The figures of the gene ral appearance for each species are included into the work. Moreover, morphological sturucture of petal, stamen, gineke- um, fruit and seed of the species are comperati vely investigated and their appearances are shown within tables.